Beste tweedehands SUV onder €20.000 in 2026
We vergeleken 249 SUV-modellen op drie platforms en selecteerden de vijf die het meeste auto bieden voor je geld — op basis van actuele marktdata van 17.633 advertenties.
Door Sietse Boersma CFA · 9 mei 2026
249
Verschillende SUV-modellen
vergeleken
17.633
Advertenties geanalyseerd
op 3 platforms
De SUV is de populairste autoklasse van Nederland. Meer dan de helft van alle nieuwe auto's die vorig jaar werden verkocht, was een SUV of crossover. Het is dan ook geen verrassing dat de occasionmarkt overloopt van het aanbod. Wie twintigduizend euro te besteden heeft, kan kiezen uit bijna achttienduizend advertenties, verspreid over 249 modellen. Dat klinkt als goed nieuws. Maar overvloed maakt kiezen niet makkelijker.
Want achter de term ‘SUV onder €20.000’ schuilt een enorme bandbreedte. Voor hetzelfde geld rijd je in een Škoda Kamiq uit 2021 met 77.000 kilometer op de teller, óf in een Nissan Qashqai uit 2018 met 145.000 kilometer. Twee compleet verschillende auto’s, hetzelfde budget.
Van die 249 modellen selecteerden wij er vijf. We keken naar het aanbod op de Nederlandse markt, de prijs-kwaliteitverhouding per bouwjaar en kilometerstand, bekende technische aandachtspunten, en de ervaringen van eigenaren en experts. Dit zijn de vijf tweedehands SUV’s die er op dit moment uitspringen — elk om een andere reden.
De vijf modellen vergeleken
| Model |
Betrouwbaarheid |
Zuinigheid |
Ruimte |
Uitrusting |
Prijs–kwaliteit |
| Hyundai Kona |
Goed |
Goed |
Goed |
Uitstekend |
Uitstekend |
| Toyota C-HR |
Uitstekend |
Uitstekend |
Krap |
Goed |
Goed |
| Kia Niro |
Goed |
Uitstekend |
Ruim |
Goed |
Goed |
| Škoda Kamiq |
Goed |
Goed |
Goed |
Uitstekend |
Uitstekend |
| Nissan Qashqai |
Goed |
Goed |
Ruim |
Goed |
Uitstekend |
€13.000
Vanaf
€16.450
Mediaan
88.000 km
Mediaan km
351
Advertenties
De Kona is een van de meest veelzijdige crossovers op de tweedehandsmarkt. Hyundai biedt vijf jaar fabrieksgarantie — bij veel exemplaren in dit prijssegment loopt die nog door. De betrouwbaarheid is goed: geen structurele problemen, lage onderhoudskosten en een bewezen aandrijflijn. De uitrusting is doorgaans compleet, met klimaatbeheersing, parkeersensoren en een helder infotainmentsysteem als standaard. De kofferbak (361 liter) is ruim genoeg voor dagelijks gebruik en de achterbank biedt voldoende beenruimte voor volwassenen.
De Kona is beschikbaar in drie aandrijfvarianten, alle drie binnen het budget van €20.000. De 1.0 T-GDi benzine (120 pk) is de betaalbare instapper: vlot genoeg voor dagelijks gebruik, met een realistisch verbruik van 1 op 15 à 17. De 1.6 GDi Hybrid combineert een benzinemotor met een elektromotor en schakelt in de stad regelmatig volledig elektrisch — ideaal voor woon-werkverkeer, met een verbruik van 1 op 19 tot 1 op 22. De volledig elektrische Kona (39 of 64 kWh) biedt tot 450 kilometer bereik en is in dit segment een van de goedkoopste instappers in elektrisch rijden. Qua prijs zit er weinig verschil tussen de drie: de benzine start iets lager, maar door het grotere aanbod van hybride en elektrisch overlappen de prijsklassen.
Wat de Kona bijzonder maakt in deze vergelijking, zijn de cijfers. Bij elk budget — of je nu veertien- of negentienduizend euro besteedt — krijg je bij de Kona een jongere auto met minder kilometers dan bij de andere vier modellen. Voor €16.000 tot €18.000 rijd je in een exemplaar uit 2020 met rond de 78.000 kilometer. Dat is jonger en frisser dan wat je voor hetzelfde geld krijgt bij de concurrentie. De reden: Hyundai deprecieert wat sneller dan Toyota of Volkswagen, en als tweedehandskoper profiteer je daarvan zonder in te leveren op kwaliteit.
Waar moet je op letten?
Bij de volledig elektrische Kona uit 2018–2020 is er een accuterugroepactie geweest. Controleer via het chassisnummer bij een Hyundai-dealer of deze is uitgevoerd. De benzine- en hybride-versie met automaat kunnen bij lage snelheden licht schokken — dat is een eigenschap van de DCT-bak, geen defect, maar het is goed om het te weten voor de proefrit.
€15.472
Vanaf
€17.995
Mediaan
115.000 km
Mediaan km
355
Advertenties
Toyota bouwt al meer dan twintig jaar hybrides en die ervaring merk je aan de C-HR. De combinatie van een 1.8 benzinemotor met een elektromotor levert 122 pk — geen sportwagen, maar dat is ook niet het punt. Het punt is dat deze aandrijflijn op 200.000 kilometer net zo soepel draait als op 20.000. De hybridebatterij gaat de volledige levensduur van de auto mee en er is geen onderhoud aan nodig. Voor wie gemoedsrust boven alles stelt, is de C-HR de veiligste keuze in dit lijstje.
Bijna alle C-HR’s onder de €20.000 zijn hybriden. Dat betekent een verbruik van 1 op 18 tot 1 op 21, afhankelijk van je rijstijl en hoeveel stadskilometers je maakt. In de stad rijdt de C-HR regelmatig volledig elektrisch, zonder dat je ooit een laadpaal hoeft te zoeken. De CVT-automaat — bij Toyota een bewezen transmissie, anders dan bij sommige andere merken — schakelt traploos en soepel.
Het design van de C-HR is opvallend en dat vind je mooi of niet, daar is weinig tussenweg. De achterbank is door het aflopende dak krap voor volwassenen en de kofferbak (377 liter) is de kleinste van deze vijf. Het is geen auto voor wie elke zaterdag naar de bouwmarkt rijdt. Het is een betrouwbare, zuinige crossover voor wie weinig gedoe wil en dat kan waarderen.
Waar moet je op letten?
De 12V-startaccu is het enige bekende zwakke punt, vooral bij exemplaren uit 2018. Als deze leeg is, start de auto niet, ondanks een volle hybridebatterij. Vervanging kost rond de honderd euro en voorkomt stranden. Verder valt er opvallend weinig over de C-HR te melden — en bij een Toyota is geen nieuws goed nieuws.
€13.900
Vanaf
€17.372
Mediaan
118.000 km
Mediaan km
514
Advertenties
De Niro is de meest verkochte hybride van Nederland en dat merk je op de occasionmarkt: met 514 advertenties is het aanbod het grootst van alle vijf. Veel aanbod betekent dat je kunt kiezen, vergelijken en onderhandelen. Bovendien biedt Kia zeven jaar fabrieksgarantie tot 150.000 kilometer. Bij een occasion uit 2019 of 2020 kan die garantie dus nog doorlopen — een reëel voordeel dat geen enkel Japans of Duits merk biedt. Controleer het bij aankoop altijd via het chassisnummer bij een Kia-dealer: de garantie vervalt als het onderhoud niet volgens schema bij een erkende garage is uitgevoerd.
Het hybridesysteem van de Niro is volledig: geen mild hybrid die een paar pk bijlegt, maar een echte hybride die in de stad regelmatig volledig elektrisch rijdt. Het resultaat is een verbruik van 1 op 17 tot 1 op 20 bij normaal gebruik. Voor wie veel kilometers maakt, scheelt dat honderden euro’s per jaar ten opzichte van een vergelijkbare benzine-SUV. De kofferbak (427 liter) is ruim voor dit segment en de achterbank biedt voldoende beenruimte voor een gezin met opgroeiende kinderen.
Het rijgedrag is comfortabel en voorspelbaar. De Niro is geen auto die je koopt voor rijplezier — het is een auto die je koopt omdat je verstandig wilt rijden, zonder concessies te doen aan ruimte of comfort. En dat is precies wat het overgrote deel van de SUV-kopers zoekt.
Waar moet je op letten?
De Niro was populair bij leasemaatschappijen en taxibedrijven. Veel exemplaren in het segment van €17.000 tot €20.000 zijn intensief gebruikt. Dat hoeft geen probleem te zijn — hybrides zijn juist gemaakt voor veel kilometers — maar controleer de herkomst. Een ex-leasebak met volledig dealeronderhoud is een prima koop. Een ex-taxi zonder onderhoudsboek is een gok.
Het tweede aandachtspunt is de DCT-versnellingsbak. De dubbelekoppelingsbak kan na langdurig gebruik slijtage vertonen: schokken bij het wegrijden of aarzelen bij lage snelheden. Laat de koppelingsactuatorvloeistof controleren en vraag of deze is ververst — dat staat niet standaard in het onderhoudsschema, maar het verbetert het schakelgedrag en verlengt de levensduur van de bak aanzienlijk.
€16.750
Vanaf
€17.900
Mediaan
100.000 km
Mediaan km
169
Advertenties
De Kamiq deelt zijn platform, motoren en technologie met de Volkswagen T-Roc en de Audi Q2 — maar dan zonder de merkpremie. Dat maakt hem tot de slimste koop in het Volkswagen-concern. Onder de motorkap vind je dezelfde 1.0 TSI driecilinder (110 pk) of 1.5 TSI viercilinder (150 pk) als bij de T-Roc, met dezelfde betrouwbaarheid en dezelfde onderhoudsintervallen. Het verschil zit in het prijskaartje: bij hetzelfde budget koopt de Kamiq je gemiddeld twee bouwjaren jonger en 20.000 tot 35.000 kilometer minder dan de T-Roc.
Škoda staat bekend om zijn praktische inslag en dat merk je aan de Kamiq. De kofferbak (400 liter) is ruim voor dit segment, de achterbank is verrassend royaal voor een compacte SUV, en het interieur is logisch ingedeeld zonder overbodige fratsen. De uitrusting is doorgaans compleet: adaptieve cruisecontrol, parkeersensoren, een helder infotainmentsysteem en Apple CarPlay zijn bij de meeste uitvoeringen standaard.
Wie waarde hecht aan rijplezier, kiest bij voorkeur de 1.5 TSI. Die viercilinder is merkbaar verfijnder dan de driecilinder en levert voldoende vermogen voor de snelweg. De 1.0 TSI is voor dagelijks stadsverkeer meer dan voldoende, maar bij vollading op de snelweg merk je dat je met drie cilinders rijdt.
Waar moet je op letten?
Bij exemplaren met DSG-automaat (dubbelekoppelingsbak) kan licht trillen voorkomen bij lage snelheden. Dat is een bekend kenmerk van de droogkoppeling-DSG, geen defect, maar het voelt onprettig als je het niet verwacht. De handgeschakelde zesbak heeft dit niet. Vraag daarnaast of de transmissieolie van de DSG op tijd is ververst — dat is cruciaal voor de levensduur.
€12.050
Vanaf
€15.900
Mediaan
105.000 km
Mediaan km
373
Advertenties
De Qashqai heeft het crossover-segment in Europa uitgevonden. Sinds de introductie in 2007 is het een van de bestverkochte modellen van Nederland, en dat enorme verkoopsucces heeft een prettig bijeffect op de occasionmarkt: er is zó veel aanbod dat de prijzen scherp zijn. De Qashqai biedt bovendien het meeste binnenruimte van de vijf. Met een kofferbak van 504 liter en een achterbank waar volwassenen comfortabel zitten, is dit de meest geschikte gezinsauto in deze vergelijking.
Het rijgedrag is comfortabel en de besturing is licht — niet sportief, maar precies goed voor wie de auto als vervoermiddel ziet. De prijsspreiding is de breedste van de vijf: van €12.050 voor een exemplaar uit 2017 met hogere kilometerstand tot €19.800 voor een recenter model. Dat maakt de Qashqai toegankelijk voor elk budget binnen de €20.000.
Waar moet je op letten?
Bij de Qashqai is de motorkeuze cruciaal. De 1.2 DIG-T (115 pk, geleverd tot 2018) heeft een reputatie opgebouwd als problematische motor. Bij exemplaren uit 2014–2016 zijn te kleine zuigers gemonteerd, wat leidt tot hoog olieverbruik — sommige auto’s verbruiken een liter per duizend kilometer. Latere exemplaren (2017–2018) zijn verbeterd, maar het risico blijft. Vermijd de 1.2 DIG-T uit 2014–2016 en kies bij voorkeur een Qashqai uit 2019 of nieuwer met de 1.3 DIG-T motor (140 of 160 pk). Die motor is een co-ontwikkeling met Renault en Daimler, levert meer vermogen en is significant betrouwbaarder.
Kies daarnaast voor een handgeschakelde versnellingsbak of de DCT-automaat (alleen bij de 1.3 DIG-T). De CVT-automaat die bij de 1.2 DIG-T werd geleverd, is de achilleshiel van de Qashqai: na 60.000 tot 80.000 kilometer nemen de problemen toe en een revisie kost duizenden euro’s. Een Qashqai met CVT boven de 80.000 kilometer is een risico dat je beter kunt vermijden.
Tot slot: de voorste schokdempers van de Qashqai slijten relatief snel. Controleer tijdens de proefrit op bonkgeluiden bij drempels. Vervanging is niet duur, maar het is een onderhandelingspunt bij de aankoop.
Wat koopt je budget?
Dezelfde €20.000 koopt bij elk model een andere auto. Onderstaand overzicht laat precies zien wat je gemiddeld krijgt per prijsklasse.
Hyundai Kona
202093.000 km
202078.000 km
202077.000 km
Toyota C-HR
2018165.000 km
2018120.000 km
201897.000 km
Kia Niro
2019138.000 km
2020114.000 km
202095.000 km
Škoda Kamiq
2021127.000 km
2021105.000 km
202177.000 km
Nissan Qashqai
2018111.000 km
201992.000 km
202090.000 km
De Kona valt op: ongeacht je budget krijg je een auto uit 2020 — meer betalen levert niet een nieuwer model op, maar wel minder kilometers. De Kamiq laat hetzelfde patroon zien, maar dan consequent uit 2021. De C-HR is een bijzonder geval: meer betalen levert niet een nieuwer model op (het blijft 2018), maar wél een exemplaar met 68.000 kilometer minder. Bij de Qashqai is het effect het breedst: €4.000 extra levert twee bouwjaren nieuwer én 21.000 kilometer minder op.
Eervolle vermeldingen
Ford Puma — De Puma scoort een opvallende 9,5 bij de Consumentenbond op betrouwbaarheid en wordt door vrijwel elke autojournalist geroemd om zijn rijgedrag. De MegaBox — een waterdichte opbergbak onder de kofferbak — is een slim detail dat je in geen enkele concurrent vindt. Wie rijplezier boven zuinigheid stelt, moet de Puma op het lijstje zetten. Let op: controleer of je exemplaar een distributieketting heeft in plaats van de oudere natte distributieriem (modellen vóór 2021).
Volkswagen T-Roc — De bestverkochte SUV van Volkswagen en een van de meest waardevaste occasions op de markt. De afwerking voelt een klasse hoger dan bij de Kamiq, maar je betaalt daar ook voor: bij hetzelfde budget krijg je een T-Roc die gemiddeld twee jaar ouder is en 25.000 kilometer meer heeft gelopen. Wie het VW-gevoel belangrijk vindt, kan de meerprijs waard vinden — maar rationeel gezien biedt de Kamiq meer auto voor het geld.
Bij een hoger budget (€22.000–€25.000) — De Hyundai Tucson, Mazda CX-5 en Škoda Karoq zijn uitstekende SUV’s die door experts unaniem worden aangeraden. Onder de €20.000 zijn ze alleen beschikbaar met meer dan 130.000 kilometer op de teller. Wie het budget kan oprekken naar €25.000, vindt bij deze modellen een veel frisser exemplaar.
Veelgestelde vragen over tweedehands SUV’s
Wat is de beste tweedehands SUV onder €20.000?
De Hyundai Kona biedt de beste prijs-kwaliteitverhouding: voor €16.000–€18.000 rijd je in een exemplaar uit 2020 met circa 78.000 km. Wie betrouwbaarheid prioriteert kiest de Toyota C-HR; wie zuinigheid zoekt de Kia Niro Hybrid.
Hoeveel kilometer is acceptabel voor een tweedehands SUV?
Een moderne SUV gaat met goed onderhoud 200.000 tot 300.000 km mee. Onder €20.000 liggen de meeste SUV’s tussen 80.000 en 130.000 km. Let meer op de verhouding dan het absolute getal: een auto uit 2020 met 90.000 km is intensiever gebruikt dan een uit 2018 met 110.000 km.
Is een hybride SUV betrouwbaar als tweedehands auto?
Ja, mits je kiest voor een bewezen systeem. De Toyota C-HR en Kia Niro gebruiken hybridetechnologie die miljoenen kilometers heeft bewezen. De hybridebatterij gaat de gehele levensduur van de auto mee.
Welke tweedehands SUV is het zuinigst?
De Kia Niro Hybrid (1 op 17–20) en de Toyota C-HR Hybrid (1 op 18–21). Beide rijden in de stad deels elektrisch zonder dat je hoeft op te laden.
Kan ik een grote SUV kopen voor onder €20.000?
Dat kan, maar dan met meer dan 150.000 km op de teller. Wie een jongere, fris exemplaar wil, vindt in het compacte crossover-segment betere opties. Pas rond €25.000 worden grotere modellen als de Tucson, CX-5 of Karoq interessant.
Verantwoording
Dit artikel is gebaseerd op een analyse van 17.633 actieve SUV-advertenties op Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack. Elke advertentie is verrijkt met officiële RDW-gegevens: typegoedkeuring, catalogusprijs, bouwjaar en tellerstandregistraties.
De vijf modellen zijn geselecteerd op basis van een combinatie van aanbodgrootte, prijs-kwaliteitverhouding per bouwjaar en kilometerstand, bekende technische aandachtspunten en de ervaringen van eigenaren en experts.
Peildatum: mei 2026.
Op zoek naar een SUV onder €20.000?
Vroemie scant dagelijks duizenden advertenties op drie platforms en stuurt je een melding zodra er een scherp geprijsde SUV voorbijkomt die bij jouw wensen past.
Start zoekopdracht →