Gratis taxatie Inzicht Over Mijn Vroemie

Beste elektrische occasion onder €20.000 in 2026

We vergeleken 129 elektrische modellen op drie platforms en selecteerden de vier die het meeste auto bieden voor je geld — op basis van actuele marktdata van 4.698 advertenties.

Door Sietse Boersma CFA · 9 mei 2026

129 Verschillende EV-modellen
vergeleken
4.698 Advertenties geanalyseerd
op 3 platforms

De tweedehands EV-markt is in 2026 een compleet ander speelveld dan twee jaar geleden. Duizenden leasecontracten zijn afgelopen, Tesla heeft meerdere prijsverlagingen doorgevoerd, en de eerste generatie elektrische auto’s is inmiddels betaalbaar voor een breed publiek. Het resultaat: voor minder dan €20.000 rijd je in een volwaardige elektrische auto met 450 kilometer of meer aan actieradius.

Maar niet elke tweedehands EV is een goede koop. De accugezondheid, het snellaadvermogen en de accuchemie kunnen enorme verschillen maken — zelfs tussen twee ogenschijnlijk identieke auto’s. Een Tesla Model 3 Standard Range Plus uit 2019 met de oudere NCA-accu is een fundamenteel ander voertuig dan een exemplaar uit 2021 met LFP-chemie en warmtepomp, ook al staan ze op dezelfde prijs.

Van die 129 modellen selecteerden wij er vier. We keken naar de actieradius, de snellaadsnelheid, de accugarantie, het aanbod op de Nederlandse markt en de prijs-kwaliteitverhouding. Dit zijn de vier tweedehands EV’s die er op dit moment uitspringen — elk om een andere reden.

Inhoud

  1. De vier modellen vergeleken
  2. Tesla Model 3 — de snelle
  3. Volkswagen ID.4 — de gezinsauto
  4. Polestar 2 — de premium
  5. Kia e-Niro — de slimme koop
  6. Wat koopt je budget?
  7. De accu: waar je echt op moet letten
  8. Eervolle vermeldingen
  9. Veelgestelde vragen

De vier modellen vergeleken

Model Mediaan prijs Mediaan km Actieradius Snelladen Aanbod
Tesla Model 3 €18.500 126.000 km 409–491 km 170 kW 634
Volkswagen ID.4 €19.900 128.000 km 503 km 135 kW 172
Polestar 2 €19.950 134.000 km 463 km 150 kW 163
Kia e-Niro €17.875 103.000 km 450 km 77 kW 356

Hoe verhouden ze zich?

Beoordeling op basis van marktdata, eigenaarservaringen en expertreviews
Model Actie­radius Snel­laden Accu­garantie Ruimte Prijs–kwaliteit
Tesla Model 3 SR+ Goed Uitstekend Goed Goed Uitstekend
Volkswagen ID.4 Uitstekend Goed Goed Ruim Goed
Polestar 2 Uitstekend Goed Goed Goed Goed
Kia e-Niro Goed Beperkt Uitstekend Ruim Uitstekend

Tesla Model 3 — de snelle

Tesla Model 3 op de occasionmarkt

2019–2021 · Standard Range Plus · 634 advertenties · grootste aanbod
Tweedehands Tesla Model 3 Standard Range Plus
€11.900 Vanaf
€18.500 Mediaan
126.000 km Mediaan km
634 Advertenties
409–491 km Actieradius WLTP (SR+)
170 kW Snelladen DC

De Tesla Model 3 heeft de tweedehands EV-markt op zijn kop gezet. Met 634 advertenties is het veruit het grootste aanbod in dit segment — en dat drukt de prijzen. Waar een Model 3 twee jaar geleden nog boven de €25.000 zat, koop je nu voor €18.500 een exemplaar met 126.000 km. De auto die de EV-revolutie in Nederland startte, is nu voor iedereen bereikbaar.

Belangrijk om eerlijk over te zijn: voor dit budget koop je vrijwel altijd de Standard Range Plus. De Long Range-variant zit pas vanaf €21.000+. De Standard Range Plus heeft een accu van 53 kWh (49 kWh bruikbaar) met een WLTP-actieradius van 409–491 km, afhankelijk van het bouwjaar. In de praktijk komt dat neer op 290 tot 340 km bij gemengd gebruik in de zomer, en 220 tot 270 km in de winter. Dat is voor de meeste dagelijkse rijpatronen ruim voldoende — maar het is minder dan wat de concurrentie biedt.

Wat de Model 3 wél onderscheidt zijn twee dingen: snelladen en het Supercharger-netwerk. Met tot 170 kW DC-laden is de Model 3 SR+ de snelste lader in deze vergelijking — van 10% naar 80% in circa 25 minuten. En het Supercharger-netwerk is het dichtst, betrouwbaarst en snelst van alle laadnetwerken in Europa. Wie regelmatig langere afstanden rijdt, compenseert de iets kleinere accu met de snelheid waarmee je bijlaadt.

Het interieur is minimalistisch — vrijwel alles wordt bediend via het centrale scherm. De afwerking van de vroege modellen (2019) is minder dan bij de Europese concurrentie: scheve panelen, dunne lak en windgeruis zijn bekende punten. Tesla heeft dit bij latere bouwjaren verbeterd, maar verwacht geen Audi-niveau. De software daarentegen wordt continu bijgewerkt via over-the-air updates — je rijdt altijd op de nieuwste versie, ongeacht het bouwjaar.

Waar moet je op letten?

Controleer of de auto een warmtepomp heeft. Modellen vóór Q1 2021 gebruiken een ouderwetse weerstandsverwarming die het bereik in de winter met 20–25% extra vermindert ten opzichte van modellen mét warmtepomp. Dat scheelt op een koude winterdag al snel 30–40 km. Controleer het VIN-kenmerk of vraag het na bij de verkoper.

De ophanging is een aandachtspunt: Tesla heeft meerdere terugroepacties uitgevoerd voor loszittende bevestigingsbouten van de voorste draagarm bij 2019–2021 modellen. Controleer via het chassisnummer of de recall is uitgevoerd. Luister tijdens de proefrit op krakende of kloppende geluiden bij drempels.

Let op de banden: de Model 3 is zwaar (1.760 kg) en slijt de achterbanden sneller dan gemiddeld. Controleer het profiel en reken op een bandenset (ca. €600–€800) als ze versleten zijn. Controleer tot slot de lak op steenslag — Tesla’s dunne laklaag is kwetsbaar, vooral op de motorkap en de bumpers.

Benieuwd wat een specifieke Model 3 waard is? Bekijk de Model 3 taxatiepagina of maak een zoekopdracht aan en ontvang een melding zodra er een scherp geprijsde Model 3 voorbijkomt.

Volkswagen ID.4 — de gezinsauto

Volkswagen ID.4 op de occasionmarkt

2020–2023 · volledig elektrisch · 172 advertenties
Tweedehands Volkswagen ID.4
€14.750 Vanaf
€19.900 Mediaan
128.000 km Mediaan km
172 Advertenties
503 km Actieradius WLTP
135 kW Snelladen DC

De ID.4 is de elektrische opvolger van de Tiguan — en dat merk je aan alles. Dit is een ruime gezins-SUV met een kofferbak van 543 liter, een achterbank waar drie volwassenen comfortabel zitten, en een actieradius van 503 km die de hoogste is van alle vier de modellen. Wie een EV zoekt voor het gezin en af en toe een vakantierit, vindt in de ID.4 de meest complete auto in deze vergelijking.

Het snelladen gaat met 135 kW — minder snel dan de Tesla, maar in de praktijk laad je van 10% naar 80% in circa dertig minuten. Dat is één koffiestop op de snelweg. Latere modellen (2022+) zijn via een software-update verhoogd naar 170 kW. De grote accu van 77 kWh maakt dat je die snellader minder vaak nodig hebt dan bij een auto met een kleiner pakket.

De ID.4 rijdt comfortabel en gedempt. Het onderstel is afgesteld op comfort, niet op sportiviteit — en dat past bij het karakter van de auto. De draaicirkel van 10,2 meter is door de achterwielaandrijving verrassend klein voor een auto van dit formaat. In de stad manoeuvreer je gemakkelijker dan in menig compacte auto.

Waar moet je op letten?

De softwareversie is cruciaal. De eerste ID.4-modellen (2021) hadden last van een traag infotainmentsysteem, haperingen in de rij-assistentie en bugs in het klimaatsysteem. Volkswagen heeft dit in meerdere stappen opgelost. Kies bij voorkeur een exemplaar met ID. Software 3.0 of hoger (te herkennen aan de softwareversie in het menu). Modellen uit 2022 en later hebben deze doorgaans al.

Let daarnaast op de 12V-accu. Bij vroege ID.4-exemplaren is deze een bekend zwak punt: als hij leegloopt, start de auto niet — ondanks een vol hoofdaccupakket. Vervanging kost ca. €150 en voorkomt stranden.

Wil je weten wat een specifieke ID.4 waard is? Bekijk de ID.4 taxatiepagina of maak een zoekopdracht aan en ontvang een melding zodra er een scherp geprijsde ID.4 voorbijkomt.

Polestar 2 — de premium

Polestar 2 op de occasionmarkt

2020–2023 · volledig elektrisch · 163 advertenties
Tweedehands Polestar 2
€14.950 Vanaf
€19.950 Mediaan
134.000 km Mediaan km
163 Advertenties
463 km Actieradius WLTP
150 kW Snelladen DC

De Polestar 2 is de meest onderschatte EV op de occasionmarkt. Nieuw kostte deze auto meer dan €50.000 — voor minder dan €20.000 rijd je nu in een premium sedan met Scandinavisch design, een Volvo-onderstel en materialen die een klasse hoger voelen dan de prijs doet vermoeden. Het is alsof je een Audi koopt voor de prijs van een Volkswagen.

Onder de motorkap zit een 78 kWh accupakket dat 463 km WLTP-actieradius biedt. Het snelladen gaat met 150 kW, wat neerkomt op circa 25 minuten van 10% naar 80%. De Polestar deelt zijn CMA-platform met Volvo, en dat merk je aan het rijgedrag: de auto ligt stevig op de weg, de vering is comfortabel zonder slap te zijn, en het stuurgevoel is het beste van deze vier. Wie rijplezier zoekt in een elektrische auto, komt bij de Polestar 2 uit.

Het infotainmentsysteem draait op Android Automotive — het besturingssysteem is van Google, met Google Maps, Google Assistant en de Play Store geïntegreerd. Dat maakt de bediening intuïtief voor wie een Android-telefoon gewend is. Over-the-air updates houden het systeem actueel.

Waar moet je op letten?

De Polestar 2 heeft de hoogste mediaan-kilometerstand van de vier (134.000 km). Dat komt doordat veel exemplaren uit de zakelijke lease komen en intensief zijn gebruikt. Dat is bij een EV minder problematisch dan bij een verbrandingsmotor — er zijn simpelweg minder slijtdelen — maar het drukt wél de restwaarde. Controleer de accugezondheid via het diagnosemenu of laat een uitlezing maken bij een Polestar-servicepunt.

Let op de warmtepomp: de eerste Polestar 2-modellen (2020) werden geleverd zonder warmtepomp, wat het verbruik in de winter significant verhoogt. Modellen met de ‘Plus Pack’-optie hebben wél een warmtepomp. In de praktijk scheelt dit tot 15% actieradius op koude dagen.

Bekijk de actuele marktwaarde van de Polestar 2 op onze Polestar 2 taxatiepagina. Of maak een zoekopdracht aan en ontvang een melding zodra er een scherp geprijsde Polestar 2 voorbijkomt.

Kia e-Niro — de slimme koop

Kia e-Niro op de occasionmarkt

2019–2023 · volledig elektrisch · 356 advertenties
Tweedehands Kia e-Niro
€9.000 Vanaf
€17.875 Mediaan
103.000 km Mediaan km
356 Advertenties
450 km Actieradius WLTP
77 kW Snelladen DC

De e-Niro is de verstandigste koop in deze vergelijking. Niet de snelste, niet de meest luxe, maar de auto die het meeste biedt per euro. Voor €17.875 rijd je in een exemplaar met 103.000 km — de laagste mediaan-kilometerstand van de vier. Bovendien biedt Kia zeven jaar fabrieksgarantie tot 150.000 kilometer, inclusief de accu. Bij een occasion uit 2020 of 2021 loopt die garantie nog door — een vangnet dat geen enkel ander merk in deze vergelijking biedt.

De 64 kWh accu levert 450 km WLTP-actieradius — in de praktijk goed voor 320 tot 380 km. Het accumanagementsysteem van Hyundai-Kia staat bekend als een van de meest conservatieve in de industrie: de accu wordt nooit volledig leeg- of volgeladen, wat de levensduur verlengt. Exemplaren met 120.000 km op de teller vertonen doorgaans minder dan 5% degradatie.

De e-Niro is ruim: met een kofferbak van 451 liter en een vlakke vloer is het een praktische gezinsauto. De achterbank biedt voldoende ruimte voor drie passagiers. Het rijgedrag is comfortabel en voorspelbaar — geen sportauto, maar een betrouwbaar werkpaard.

Waar moet je op letten?

Het snelladen is het zwakke punt van de e-Niro. Met 77 kW DC laadt de auto van 10% naar 80% in circa 45 minuten — bijna drie keer zo lang als de Tesla. Voor dagelijks thuisladen maakt dat niets uit, maar op een langere rit met meerdere laadstops merk je het verschil. Wie regelmatig meer dan 300 km op een dag rijdt, moet dit meewegen.

Controleer bij aankoop of de garantie nog geldig is: Kia vereist dat het onderhoud volgens schema bij een erkende garage is uitgevoerd. Vraag het onderhoudsboekje op en verifieer via het chassisnummer bij een Kia-dealer. Zorg er daarnaast voor dat je de 64 kWh-variant koopt, niet de 39 kWh. Het kleinere pakket biedt slechts 289 km WLTP-actieradius en is minder toekomstbestendig.

Bekijk de actuele marktwaarde van de e-Niro op onze e-Niro taxatiepagina. Of maak een zoekopdracht aan en ontvang een melding zodra er een scherp geprijsde e-Niro voorbijkomt.

Wat koopt je budget?

Dezelfde €20.000 koopt bij elk model een andere auto. Onderstaand overzicht laat precies zien wat je gemiddeld krijgt per prijsklasse.

 
€16.000 – 18.000
€18.000 – 20.000
€20.000 – 22.000
Tesla Model 3
2020139.000 km
2020117.000 km
2020110.000 km
Volkswagen ID.4
2020153.000 km
2020136.000 km
2020111.000 km
Polestar 2
2020191.000 km
2020145.000 km
2020121.000 km
Kia e-Niro
2020109.000 km
202192.000 km
202179.000 km

De e-Niro valt op: bij elk budget krijg je de laagste kilometerstand én bij €18.000+ een bouwjaar jonger. Meer betalen levert bij de e-Niro écht een frisser exemplaar op. De Tesla en ID.4 blijven op bouwjaar 2020 hangen — daar koopt meer geld je minder kilometers, geen nieuwer model. De Polestar toont het sterkste contrast: bij €16.000–€18.000 koop je een exemplaar met bijna 200.000 km, maar bij €20.000+ krijg je er een met 121.000 km. Wie een Polestar overweegt, doet er goed aan het budget op te rekken naar de bovenkant.

De accu: waar je echt op moet letten

De accu is het duurste onderdeel van een elektrische auto en het grootste aandachtspunt bij een tweedehands aankoop. Het goede nieuws: moderne EV-accu’s gaan veel langer mee dan de meeste kopers denken. Het slechte nieuws: de informatie die je nodig hebt om de gezondheid te beoordelen, is niet altijd makkelijk te vinden.

State of Health (SoH)

De SoH geeft aan hoeveel procent van de oorspronkelijke capaciteit de accu nog heeft. Een SoH van 92% op een 75 kWh accu betekent dat je nog 69 kWh bruikbaar hebt. Bij de vier modellen in deze vergelijking ligt de SoH na 100.000–130.000 km doorgaans tussen de 88% en 95%. Dat is uitstekend.

Hoe check je de SoH?

Accugarantie

Alle vier de fabrikanten bieden 8 jaar of 160.000 km garantie op de accu — op voorwaarde dat de SoH onder de 70% zakt (bij Kia: 7 jaar/150.000 km op de gehele auto, accu inbegrepen). Bij een occasion uit 2020 met 120.000 km loopt de accugarantie dus nog door. Dat is een reëel vangnet dat veel kopers over het hoofd zien.

Wat versnelt degradatie?

Twee factoren zijn dominant: regelmatig snelladen tot 100% en langdurig parkeren met een volle of lege accu. Een auto die dagelijks is thuisgeladen tot 80% en zelden snellaadt, heeft doorgaans een gezondere accu dan een exemplaar dat structureel op snelladers is volgeladen. Vraag de verkoper naar het laadpatroon — of bekijk het in de fabrieks-app als je toegang krijgt.

Eervolle vermeldingen

Volkswagen ID.3 — De kleinere broer van de ID.4 is met een mediaan van €15.900 eigenlijk te goedkoop voor dit segment. Met 603 advertenties en 420 km actieradius is het een uitstekende EV — maar dan voor ons volgende artikel over de beste EV onder €15.000.

Hyundai Kona Electric — De Kona Electric biedt 463 km actieradius, 5 jaar fabrieksgarantie en 380 advertenties. Met een mediaan van €15.990 is het net als de ID.3 een auto die beter past in het €15.000-segment. Wie het budget niet volledig wil benutten, vindt in de Kona een uitstekende keus.

Škoda Enyaq — Technisch broertje van de ID.4 op hetzelfde MEB-platform, maar met minder aanbod (82 advertenties) en een lagere actieradius (407 km). De Enyaq is een prima auto, maar met de ID.4 in dezelfde prijsklasse is er weinig reden om voor het kleinere aanbod te kiezen.

Bij een hoger budget (€22.000–€28.000) — De Hyundai Ioniq 5 met zijn 800V-architectuur en ultrasnelladen, de Tesla Model 3 Highland (2024+) en de VW ID.4 GTX met vierwielaandrijving worden dan interessant. Wie het budget kan oprekken, vindt in dat segment een jongere auto met significant minder kilometers.

Veelgestelde vragen over tweedehands EV’s

Wat is de beste tweedehands elektrische auto onder €20.000?

De Tesla Model 3 Standard Range Plus biedt de beste combinatie van laadsnelheid (170 kW, Supercharger-netwerk), software-updates en restwaarde. De actieradius is iets kleiner dan bij de concurrentie, maar het snellaadnetwerk compenseert dat. Voor gezinnen is de Volkswagen ID.4 de betere keuze door de ruimte en 503 km actieradius. Wie maximale garantie zoekt, kiest de Kia e-Niro met 7 jaar fabrieksgarantie.

Hoeveel actieradius heeft een tweedehands EV onder €20.000?

De vier aanbevolen modellen bieden 450 tot 503 km WLTP-actieradius. In de praktijk komt dat neer op 320 tot 400 km bij normaal gebruik. Dat is ruim voldoende voor dagelijks woon-werkverkeer en incidenteel een langere rit met één laadstop.

Gaat de accu van een tweedehands EV nog lang mee?

Ja. Moderne EV-accu’s zijn ontworpen voor 1.500 tot 3.000 laadcycli. Bij een gemiddelde tweedehands EV met 100.000–130.000 km is doorgaans meer dan 90% van de oorspronkelijke capaciteit over. De meeste fabrikanten bieden 8 jaar of 160.000 km garantie op de accu.

Hoe snel laadt een tweedehands elektrische auto?

Dat verschilt sterk. De Tesla Model 3 SR+ laadt het snelst dankzij het Supercharger-netwerk (170 kW, circa 25 min van 10% naar 80%). De ID.4 en Polestar 2 laden in circa 25–30 minuten (135–150 kW). De Kia e-Niro is de langzaamste (77 kW, circa 45 minuten). Voor thuisladen maakt het weinig uit; voor snelwegritten is het een significant verschil.

Wat kost het onderhoud van een tweedehands EV?

Aanzienlijk minder dan een benzine- of dieselauto. Geen distributieriem, geen versnellingsbak, geen uitlaat, geen oliewissel. De jaarlijkse onderhoudskosten liggen 30% tot 50% lager. De grootste kostenpost zijn banden — EV’s zijn zwaarder en slijten banden sneller dan vergelijkbare benzineauto’s.

Verantwoording

Dit artikel is gebaseerd op een analyse van 4.698 actieve EV-advertenties op Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack, in de prijsklasse €14.000–€22.000. Elke advertentie is verrijkt met officiële RDW-gegevens: typegoedkeuring, catalogusprijs, bouwjaar en tellerstandregistraties.

De vier modellen zijn geselecteerd op basis van een combinatie van aanbodgrootte, actieradius, snellaadsnelheid, accugarantie en de prijs-kwaliteitverhouding per bouwjaar en kilometerstand.

Peildatum: mei 2026.

Op zoek naar een elektrische occasion?

Vroemie scant dagelijks duizenden advertenties op drie platforms en stuurt je een melding zodra er een scherp geprijsde EV voorbijkomt die bij jouw wensen past.

Start zoekopdracht →