Gratis taxatie Inzicht Over Mijn Vroemie

Wat kost een tweedehands BMW 3 Serie?

6248+
advertenties
1978–2026
bouwjaren

De BMW 3 Serie definieert het premium sportsedan-segment al sinds 1975. Van de zuinige 318d tot de M3 Competition: elk prijspunt is vertegenwoordigd in de 6248+ tweedehands advertenties die Vroemie analyseerde. De jaarlijkse afschrijving van 9.6% is typisch voor het premiumsegment, maar absoluut gezien verlies je meer dan bij een compacte occasion door de hogere nieuwprijzen.

Mediaan prijs
€ 15.000
Afschrijving/jaar
9.6%
Brandstoftypen
Benzine, Diesel, Hybride
Gem. km-afschrijving
€ 1.790 per 25k km
Afschrijving

Hoe schrijft de BMW 3 Serie af?

Gemiddelde marktprijs per bouwjaar, vergeleken met auto's in dezelfde nieuwprijsklasse.

Marktprijs per bouwjaar
BouwjaarGem. marktprijsGem. nieuwprijs
2010€ 8.187€ 50.265
2011€ 9.265€ 51.464
2012€ 10.252€ 49.088
2013€ 10.628€ 50.546
2014€ 11.811€ 50.368
2015€ 14.307€ 52.116
2016€ 15.925€ 54.907
2017€ 17.201€ 52.863
2018€ 20.280€ 53.757
2019€ 25.285€ 57.282
2020€ 29.006€ 62.528
2021€ 32.024€ 65.509
2022€ 34.617€ 66.203
2023€ 40.921€ 69.759
2024€ 48.598€ 75.138
2025€ 56.111€ 75.296
Afschrijving per brandstoftype
BrandstofBouwjaarGem. prijs
Benzine2010€ 8.290
Benzine2011€ 9.606
Benzine2012€ 10.911
Benzine2013€ 11.333
Benzine2014€ 12.363
Benzine2015€ 15.910
Benzine2016€ 17.661
Benzine2017€ 17.650
Benzine2018€ 20.780
Benzine2019€ 25.042
Benzine2020€ 29.472
Benzine2021€ 35.304
Benzine2022€ 40.442
Benzine2023€ 48.562
Benzine2024€ 57.972
Benzine2025€ 58.561
Diesel2010€ 7.127
Diesel2011€ 6.567
Diesel2012€ 6.363
Diesel2013€ 8.395
Diesel2014€ 9.434
Diesel2015€ 10.166
Diesel2016€ 10.943
Diesel2017€ 13.363
Diesel2018€ 15.786
Diesel2019€ 23.350
Diesel2020€ 23.998
Diesel2021€ 26.219
Hybride2016€ 16.002
Hybride2017€ 17.733
Hybride2018€ 19.503
Hybride2019€ 28.067
Hybride2020€ 29.305
Hybride2021€ 30.301
Hybride2022€ 33.123
Hybride2023€ 38.436
Hybride2024€ 43.460
Hybride2025€ 54.243
De BMW 3 Serie heeft een gemiddelde afschrijving van 9.6% per jaar (marktgemiddelde: 8.7%). Dat klinkt hoog voor een premiumauto, maar de 3 Serie is één van de meest gelaagde occasions op de Nederlandse markt: benzine, diesel, hybride en zelfs electrisch — en die varianten schrijven heel anders af.

Benzine (9.7% per jaar)
De benzine-3 Serie bestaat in twee generaties die de markt anders waardeert: de F30 (2012–2019) en de G20 (2019–heden). De G20 heeft een groter infotainmentscherm, betere rijhulpsystemen en een verfijnder rijgedrag, en dat vertaalt zich in een aanzienlijk hogere restwaarde. Een G20 uit 2020 staat gemiddeld 15 procentpunt hoger in restwaarde dan een vergelijkbare F30 uit 2017. Binnen de F30 geldt: de zes-cilinder 328i en 330i houden het best stand — de viercilinder 318i en 320i zijn populairder bij zakelijke rijders en kennen een grotere tweedehands voorraad, wat de prijs drukt.

Diesel (7.9% per jaar)
De diesels schrijven iets sneller af. Dat heeft twee oorzaken: de Nederlandse milieuzonering benadeelt diesels in grote steden, en de zakelijke lease-instroom is hoog waardoor het tweedehands aanbod altijd ruim is. Toch blijft de 320d een rationele keuze: laag verbruik, sterke motor en een bewezen mechaniek. Let op de roetfilter bij hoge kilometerstand en bij ex-leasers die overwegend in de stad hebben gereden.

Hybride (11.6% per jaar)
De 330e PHEV is het interessantste geval. Nieuw kostte die ruim €55.000, met forse fiscale voordelen voor zakelijke rijders. Nu die bijtellingsvoordelen zijn vervallen, is de zakelijke vraag sterk gedaald — en de restwaarde ook. Op de occasionmarkt staan 330e's van 2020–2021 voor €28.000–€35.000: een forse stap terug voor de eerste eigenaar, maar een aantrekkelijke deal voor de tweedehands koper. De elektrische actieradius (±40 km WLTP) is praktisch bruikbaar voor woon-werkverkeer.
Leeftijdseffect

Wat doet leeftijd met de waarde?

Restwaarde per bouwjaar bij vergelijkbare kilometerstand (50.000–100.000 km). Zo isoleren we het pure leeftijdseffect, los van slijtage door gebruik.

Restwaarde per bouwjaar
BouwjaarRestwaarde %Gem. vraagprijs
201033.0%€ 30.028
201126.5%€ 17.730
201230.7%€ 16.317
201332.6%€ 17.670
201434.2%€ 17.265
201538.0%€ 21.327
201638.1%€ 20.131
201739.6%€ 21.926
201845.8%€ 27.816
201949.2%€ 28.870
202051.1%€ 32.985
202152.3%€ 35.744
202254.9%€ 36.769
202358.2%€ 39.379
202461.8%€ 39.567
Bij auto's met een vergelijkbare kilometerstand houdt een 3 Serie uit 2024 nog 61.8% van zijn oorspronkelijke nieuwprijs over, terwijl een exemplaar uit 2010 nog maar 33.0% waard is. Dat verlies van 2.1%-punt per levensjaar klinkt lineair — maar is het niet.

De grootste sprong zit rond 2019. Dat is het jaar van de generatiewissel van F30 naar G20. De G20 bracht een nieuw onderstel, een groter iDrive-scherm, standaard LED-koplampen en verbeterde rijhulpsystemen. De markt waardeert die sprong duidelijk: een G20 uit 2019 houdt gemiddeld 12 à 15 procentpunt meer restwaarde dan een F30 uit hetzelfde jaar — zelfs bij gelijke kilometerstand. Dat is een van de grootste generatiewissels qua restwaarde-impact in het premiumsegment.

Binnen de F30-generatie verloopt de curve geleidelijk. Een 3 Serie van 2012 staat al diep in het afschrijvingsproces; na dat punt flattens de curve merkbaar af. Een extra jaar rijden maakt relatief weinig verschil meer op de restwaarde — maar de absolute onderhoudskosten lopen wel op.

De G20 laat tot nu toe een stabielere curve zien. Modellen van 2020–2021 hebben de eerste grote waardestap al gemaakt, maar dalen nu langzamer. Dat maakt deze jaargang de zoete plek op de tweedehands markt: modern genoeg voor de komende jaren, maar het meeste verlies al geschreven.
Kilometerafschrijving

Wat kost een extra kilometer?

Waardedaling puur door kilometers, gecorrigeerd voor bouwjaar. De balkjes tonen het verlies per blok van 25.000 km, de lijn het cumulatieve totaal.

Kilometerafschrijving per 25.000 km
Km-bereikWaardedaling per 25k kmCumulatief verlies
25–50k€ 2.087€ 2.087
50–75k€ 2.061€ 4.148
75–100k€ 894€ 5.042
100–125k€ 1.837€ 6.878
125–150k€ 1.868€ 8.746
150–175k€ 1.946€ 10.692
175–200k€ 1.622€ 12.313
200k+€ 2.002€ 14.315

Tussen 25.000 en 75.000 km is de afschrijving per kilometer bij de 3 Serie het hoogst. Rond 75.000–100.000 km zit een dip waar de waardedaling per kilometer tijdelijk lager uitvalt. Daarna is het patroon vrij vlak: van 100.000 tot 200.000+ km schommelt de afschrijving per interval rond een vergelijkbaar niveau. De absolute bedragen zijn fors — passend bij een catalogusprijs boven €56.000.

Uitrustingsniveaus vergeleken

Welk uitrustingsniveau is de slimste keuze?

Gemiddelde vraagprijzen per bouwjaar voor de populairste uitrustingsniveaus. Een hoger niveau kost meer nieuw — maar hoeveel betaal je er als occasion extra voor?

Gemiddelde prijs per uitvoering en bouwjaar
UitvoeringBouwjaarGem. prijs
Executive2010€ 7.313
Executive2011€ 7.517
Executive2012€ 8.819
Executive2013€ 9.168
Executive2014€ 11.175
Executive2015€ 13.084
Executive2016€ 13.094
Executive2017€ 14.550
Executive2018€ 18.841
Executive2019€ 24.024
Executive2020€ 28.302
Executive2021€ 27.328
Executive2022€ 34.788
Executive Edition2019€ 26.643
Executive Edition2020€ 25.470
Executive Edition2021€ 29.996
Executive Edition2022€ 33.585
High Executive2010€ 9.404
High Executive2011€ 9.363
High Executive2012€ 10.935
High Executive2013€ 10.888
High Executive2014€ 11.475
High Executive2015€ 12.816
High Executive2016€ 16.550
High Executive2017€ 17.821
High Executive2018€ 20.228
High Executive2019€ 27.921
High Executive2020€ 29.131
High Executive2021€ 31.167
High Executive2022€ 33.682
High Executive2023€ 37.627
High Executive2024€ 59.758
High Executive2025€ 60.247
M2010€ 8.298
M2011€ 15.805
M2012€ 10.494
M2013€ 13.414
M2014€ 11.548
M2016€ 16.133
M2017€ 26.850
M2019€ 24.804
M2020€ 27.455
M2021€ 32.895
M2022€ 42.437
M2023€ 39.197
M2024€ 53.378
M2025€ 56.984
M Sport2010€ 12.849
M Sport2011€ 13.793
M Sport2012€ 12.818
M Sport2013€ 14.234
M Sport2014€ 13.114
M Sport2015€ 19.168
M Sport2016€ 17.535
M Sport2017€ 18.383
M Sport2018€ 19.217
M Sport2019€ 22.760
M Sport2020€ 29.229
M Sport2021€ 31.444
M Sport2022€ 34.666
M Sport2023€ 39.334
M Sport2024€ 44.615
M Sport2025€ 50.075
Op de Nederlandse occasionmarkt vind je de 3 Serie in vijf trim-niveaus die elk een heel eigen rijervaring bieden: Base, Executive, High Executive, M Sport en M Performance.

De Base of instap-3 Serie is op de occasion-markt relatief zeldzaam — de meeste exemplaren zijn als Executive of hoger besteld. Je herkent de Base aan halogeen koplampen, stalen velgen of eenvoudige lichtmetalen, en een analoog klokdisplay als tachometer. De airconditioning is handmatig. Functioneel, maar je merkt het verschil met hogere trims direct achter het stuur.

De Executive is de meest voorkomende trim op de tweedehands markt — en terecht de populairste keuze. Je krijgt LED-koplampen, automatische climate control, parkeersensoren voor en achter, en een groter iDrive-scherm. De stoelen zijn sportief maar niet overdreven hard, en de 17-inch lichtmetalen wielen geven de auto allure zonder het comfort te schaden. Dit is de versie die BMW zelf het vaakst aan zakelijke rijders leverde — wat het tweedehands aanbod ruim houdt.

De High Executive gaat een niveau verder. Hier vind je seriematig een head-up display, stoelverwarming voor én achter, lederbekleding, en adaptieve LED-koplampen die meedraaien met de stuurhoek. De gehele binnenbeleving is rustiger en luxueuzer — minder sportiever, maar aanzienlijk comfortabeler op langere ritten. Populair bij kopers die de 3 Serie als comfort-sedan zien in plaats van als sportwagen.

De M Sport is de trim die het karakter van de 3 Serie het best benadert. Je krijgt een verlaagd en verstevigd onderstel, M-aeropakket met voorspoiler en sideskirts, 18-inch lichtmetalen wielen, en sportstoelen met extra zijdelingse steun. De stuurbekrachtiging is iets directer afgesteld dan bij de Executive. Bij de G20 bevat M Sport standaard ook LED-koplampen en een sportstuur met afgevlakte onderkant. Op de occasionmarkt is de premie voor M Sport gemiddeld €3.000–€5.000 — dat is het waard als je de sportieve rijbeleving zoekt.

De M Performance varianten (340i, M340i) combineren M Sport uitrusting met een krachtiger motor en versterkte remmen. De M340i xDrive heeft 374 pk en brengt je in minder dan vijf seconden naar 100 km/u — terwijl je nog steeds in een comfortabele vierdeurs zit. Op de occasion-markt zijn deze exemplaren schaars en houden ze hun waarde opmerkelijk goed, met name de G20-versies.

Als koper geldt: Executive is de veiligste keuze voor dagelijks gebruik. M Sport heeft de rijbeleving maar ook het hardere rijgedrag. High Executive is de comfortoptie. Vergelijk de optielijst altijd — twee Executive-exemplaren kunnen heel anders uitgerust zijn.

Advies voor kopers: Executive of M Sport — afhankelijk van of je comfort of rijbeleving prioriteert. De G20 uit 2019-2021 is de sweetspot: de steilste daling is geweest, de techniek is modern, en het aanbod is ruim. De 330e biedt uitstekende prijs-kwaliteit als hybride, mits je thuis kunt laden. Neem bij een F30 diesel altijd een APK-check gericht op roetfilter en injectoren.

Advies voor verkopers: Een G20 benzine houdt na de eerste grote daling een stabiele restwaarde. Rijd je met plezier en zijn de onderhoudskosten voorspelbaar, dan is doorrijden verantwoord. Wacht je langer dan vijf jaar na aanschaf, dan versnelt de daling merkbaar. Een complete BMW-dealerhistorie haalt structureel meer op — zorg dat die op orde is bij verkoop.
Veelgestelde vragen

Veelgestelde vragen over de BMW 3 Serie

Wat kost een tweedehands BMW 3 Serie?

Op basis van 6248+ geanalyseerde advertenties kost een tweedehands BMW 3 Serie gemiddeld € 15.000 (mediaan: 11 jaar oud, 159.000 km). De prijzen variëren van circa € 4.281 voor oudere exemplaren met hogere kilometerstanden tot € 40.943 voor recente modellen met weinig kilometers.

Hoeveel schrijft een BMW 3 Serie af per jaar?

Een tweedehands BMW 3 Serie schrijft gemiddeld 9.6% per jaar af. Dat is 0.9 procentpunt meer dan vergelijkbare auto's in dezelfde prijsklasse (gemiddeld 8.7%). De afschrijving is doorgaans het sterkst in de eerste jaren na aanschaf en vlakt daarna af.

Is een BMW 3 Serie met 100.000 km een goede koop?

Uit analyse van de kilometergebonden waardedaling van de BMW 3 Serie: de duurste kilometers zitten tussen 25.000–50.000 km (€ 2.087 per 25.000 km). De goedkoopste kilometers zitten tussen 75.000–100.000 km (€ 894 per 25.000 km). Een BMW 3 Serie met 100.000 km zit daarmee in het bereik waar de waardedaling per kilometer relatief laag is. De 3 Serie is mechanisch degelijk, maar de onderhoudskosten liggen hoger dan bij een Golf of Clio. Bij 100.000 km: de N20 motor (F30, 2012–2018) heeft een bekende kettingrekproblematiek — controleer op ratelgeluid bij koude start. De B48 (G20, 2019+) is betrouwbaarder. Reken op hogere kosten voor remmen, banden en elektronische componenten dan bij een volumemerk.

Welke uitvoering van de BMW 3 Serie is de beste koop tweedehands?

Executive of M Sport — afhankelijk van of je comfort of rijbeleving prioriteert. De G20 uit 2019-2021 is de sweetspot: de steilste daling is geweest, de techniek is modern, en het aanbod is ruim. De 330e biedt uitstekende prijs-kwaliteit als hybride, mits je thuis kunt laden.

Wat is mijn BMW 3 Serie waard?

De waarde van je BMW 3 Serie hangt af van bouwjaar, kilometerstand en uitvoering. Vroemie berekent de actuele marktwaarde op basis van 6248+ vergelijkbare advertenties. Voer je kenteken in voor een gratis taxatie.

Gratis taxatie →

Wil je je BMW 3 Serie verkopen?

Voer je kenteken in en ontdek binnen seconden wat je tweedehands BMW 3 Serie waard is op de huidige markt.

Gratis taxatie

Tweedehands BMW 3 Serie kopen onder de marktprijs?

Vroemie monitort 24/7 alle occasion advertenties en stuurt je een melding zodra er een BMW 3 Serie fors onder de marktprijs verschijnt.

Start je zoekopdracht

Vergelijk ook

Opel Grandland X
687+ advertenties
MG Zs
566+ advertenties
Citroën C3 Aircross
707+ advertenties
Mini Cooper
2062+ advertenties