Gratis taxatie Inzicht Over Mijn Vroemie

Wat kost een tweedehands Volkswagen Up!?

3167+
advertenties
2011–2024
bouwjaren

De Volkswagen up! bewees dat een stadsauto ook premium kan voelen. Compact, zuinig en verrassend volwassen op de weg. Sinds 2019 bestaat ook de e-up!, die veel duurder was nieuw maar snel in waarde daalde. De up! als geheel verliest slechts 6.3% per jaar — een aantrekkelijke tweedehands occasion voor stadsbewoners.

Mediaan prijs
€ 7.250
Afschrijving/jaar
6.3%
Brandstoftypen
Benzine, Elektrisch
Gem. km-afschrijving
€ 580 per 25k km
Afschrijving

Hoe schrijft de Volkswagen Up! af?

Gemiddelde marktprijs per bouwjaar, vergeleken met auto's in dezelfde nieuwprijsklasse.

Marktprijs per bouwjaar
BouwjaarGem. marktprijsGem. nieuwprijs
2011€ 4.806€ 11.320
2012€ 4.771€ 11.267
2013€ 5.326€ 11.755
2014€ 5.982€ 13.020
2015€ 6.374€ 13.874
2016€ 7.058€ 14.345
2017€ 8.055€ 14.748
2018€ 9.021€ 14.934
2019€ 9.791€ 15.220
2020€ 10.796€ 17.277
2021€ 11.392€ 18.263
2022€ 13.217€ 19.689
2023€ 13.750€ 20.192
2024€ 14.836€ 20.549
Afschrijving per brandstoftype
BrandstofBouwjaarGem. prijs
Benzine2011€ 4.806
Benzine2012€ 4.771
Benzine2013€ 5.338
Benzine2014€ 5.984
Benzine2015€ 6.367
Benzine2016€ 6.991
Benzine2017€ 7.997
Benzine2018€ 9.010
Benzine2019€ 9.759
Benzine2020€ 10.328
Benzine2021€ 10.844
Benzine2022€ 12.606
Benzine2023€ 13.561
Benzine2024€ 14.836
Elektrisch2014€ 7.637
Elektrisch2015€ 7.997
Elektrisch2016€ 8.369
Elektrisch2017€ 9.233
Elektrisch2018€ 9.383
Elektrisch2019€ 11.021
Elektrisch2020€ 12.767
Elektrisch2021€ 14.133
Elektrisch2022€ 16.174
Elektrisch2023€ 16.359
De Volkswagen Up is de kleinste schakel in de VW-keten, maar zijn afschrijvingsprofiel is verrassend tweezijdig. Achter het gemiddelde van 6.3% per jaar (marktgemiddelde: 5.3%) schuilen twee fundamenteel andere auto's: de simpele benzine-Up en de elektrische e-Up.

Benzine (6.1% per jaar)
De benzine-Up schrijft rustig en voorspelbaar af. Dat is logisch: het is een eenvoudige, lichte stadauto met een driecilinder 1.0-motor die nauwelijks slijtgevoelige technologie bevat. Er is geen automatische bak (DSG werd niet aangeboden voor de Up), geen complexe hybridesystemen — gewoon een solide, onderhoudsvriendelijke auto. Zwakke punten zijn beperkt: let op roestvorming bij oudere exemplaren (met name rond wielkasten) en controleer de staat van de airco-compressor, die bij exemplaren van vóór 2015 nogal eens problemen geeft.

Elektrisch (8.2% per jaar)
De e-Up kent een steep afschrijving die deels wordt veroorzaakt door zijn bescheiden actieradius: slechts 83 km (NEDC) voor de eerste generatie (2013–2016), en 260 km (WLTP) voor de vernieuwde versie uit 2020. Dat laatste is genoeg voor stad en forensenverkeer, maar de markt prist die vorige generatie fors af. Toch zijn e-Up's van de eerste generatie interessante tweedehands-EV's voor mensen met een korte dagelijkse rit en een thuislader: voor €8.000–€12.000 heb je een volledig elektrische auto met geen slijtage van benzinemotor of koppeling.
Leeftijdseffect

Wat doet leeftijd met de waarde?

Restwaarde per bouwjaar bij vergelijkbare kilometerstand (50.000–100.000 km). Zo isoleren we het pure leeftijdseffect, los van slijtage door gebruik.

Restwaarde per bouwjaar
BouwjaarRestwaarde %Gem. vraagprijs
201254.3%€ 6.199
201359.0%€ 7.242
201453.1%€ 7.243
201553.3%€ 7.663
201656.4%€ 8.203
201760.4%€ 8.921
201866.5%€ 10.382
201968.3%€ 10.637
202064.2%€ 10.873
202164.4%€ 11.172
202269.5%€ 12.969
202369.3%€ 13.764
De Up is een auto met een eenvoudig, transparant afschrijvingsprofiel. Een exemplaar uit 2023 houdt 69.3% van zijn waarde; een Up uit 2012 staat op 54.3%. Dat is 1.4%-punt per jaar, maar de curve is vlakker dan bij de meeste andere auto's — de Up was nieuw al betaalbaar, en goedkope auto's verliezen procentueel minder waarde naarmate ze ouder worden.

Wat opvalt in de data: de e-Up introduceert een breuk in de curve rond 2020. De lancering van de vernieuwde e-Up met bijna verdubbelde actieradius (260 km WLTP) heeft de eerste-generatie e-Up's (83 km NEDC) scherp afgestraft. Die zijn nu zo goedkoop geworden dat ze voor forensengebruik met een thuislader een rationele keuze zijn geworden.

Bij de benzine-Up is de curve egaler: jaarlijkse dalingen van 1.4 procentpunt, weinig schokken. Dat maakt de Up voorspelbaar voor zowel koper als verkoper. Er zijn geen grote generatiewisselingen die de markt plotseling hebben verschoven — slechts geleidelijke updates in uitrusting en veiligheid.
Kilometerafschrijving

Wat kost een extra kilometer?

Waardedaling puur door kilometers, gecorrigeerd voor bouwjaar. De balkjes tonen het verlies per blok van 25.000 km, de lijn het cumulatieve totaal.

Kilometerafschrijving per 25.000 km
Km-bereikWaardedaling per 25k kmCumulatief verlies
50–75k€ 506€ 506
75–100k€ 604€ 1.110
100–125k€ 507€ 1.617
125–150k€ 487€ 2.104
150–175k€ 536€ 2.641
175–200k€ 557€ 3.198
200k+€ 865€ 4.063
Bij de Volkswagen Up! is de waardedaling per kilometer redelijk constant over het hele bereik. Uit 2633 advertenties — gecorrigeerd voor bouwjaar en uitvoering — blijkt dat elke 25.000 km gemiddeld € 580 waardedaling oplevert. Het duurste blok (200k+) kost € 865 per 25.000 km. Rond 125–150k km daalt de afschrijving merkbaar: € 487 per 25.000 km. Dat maakt dit het gunstigste instapmoment. Vanaf 200k+ trekt de afschrijving weer aan — een logisch verkoopmoment.
Uitrustingsniveaus vergeleken

Welk uitrustingsniveau is de slimste keuze?

Gemiddelde vraagprijzen per bouwjaar voor de populairste uitrustingsniveaus. Een hoger niveau kost meer nieuw — maar hoeveel betaal je er als occasion extra voor?

Gemiddelde prijs per uitvoering en bouwjaar
UitvoeringBouwjaarGem. prijs
Beats2017€ 8.921
Beats2018€ 12.277
Beats2019€ 12.793
Beats2020€ 12.921
Bluemotion2011€ 4.806
Bluemotion2012€ 4.728
Bluemotion2013€ 5.144
Bluemotion2014€ 5.848
Bluemotion2015€ 6.218
Bluemotion2016€ 6.912
Bluemotion2017€ 7.903
Bluemotion2018€ 8.531
Bluemotion2019€ 8.773
Bluemotion2020€ 9.833
Bluemotion2021€ 10.491
Bluemotion2022€ 11.719
Bluemotion2023€ 13.389
E Up2014€ 7.924
E Up2015€ 7.997
E Up2016€ 8.415
E Up2017€ 9.456
E Up2018€ 9.486
E Up2019€ 11.021
E Up2020€ 12.726
E Up2021€ 14.199
E Up2022€ 16.174
E Up2023€ 16.948
GTI2018€ 14.085
GTI2019€ 15.339
GTI2020€ 17.125
GTI2021€ 17.440
GTI2022€ 18.094
Up! Beats2016€ 8.547
Up! Beats2017€ 8.486
Up! Beats2018€ 7.661
Up! Beats2019€ 9.835
De Up kent een simpele uitrustingsopbouw die goed past bij zijn karakter als no-nonsense stadsauto. De drie niveaus op de tweedehandsmarkt: Move Up, Take Up / High Up en de sportieve GTI.

De Move Up is het absolute minimum: geen airconditioning, handmatige ramen, beperkt veiligheidsuitrusting. Voor rijbewijsstarters en stadsrijders die nooit files rijden op warme dagen is dit acceptabel — maar eén warme zomermiddag in de file doet je verlangen naar airco. De Move Up is de goedkoopste Up op de markt, en ook de minst comfortabele.

De High Up is de meest gevraagde variant en terecht. Hier is airconditioning standaard, parkeersensoren achter, elektrische ramen rondom, en een betere audiopresentatie. Bij een auto in dit formaat is airco geen luxe maar een basisverwachting. De meerprijs ten opzichte van de Move Up is op de occasionmarkt klein — gemiddeld €1.000–€1.500 — voor een merkbaar comfortabeler auto. De High Up is de slimste keuze voor nagenoeg elke koper.

De GTI (115 pk uit de 1.0 driecilinder turbo) is een volkomen andere Up. Verlaagde vering, grotere remmen, sportstoelen met GTI-stiksel en een serieus vermogen voor een auto van dit gewicht maken hem tot een van de leukste kleine auto's die ooit zijn gemaakt. De GTI houdt zijn waarde opvallend goed — liefhebbers zoeken actief naar exemplaren in goede staat. Controleer bij aankoop de staat van de koppeling en remmen, want de GTI wordt met smaak gebruikt.

Praktisch advies: tenzij je de GTI koopt voor de rijervaring, is de High Up de enige zinvolle keuze. Bespaar op de Move Up en je bespijt het bij de eerste warme dag.

Advies voor kopers: De High Up is de enige zinvolle keuze: airconditioning en parkeersensoren achter maken het dagelijks rijden merkbaar aangenamer. Een benzine-Up van drie tot vijf jaar oud biedt de laagste totale eigendomskosten in het segment. Bij de e-Up: kies de 2020-versie met grotere accu als actieradius voor jou telt.

Advies voor verkopers: De benzine-Up schrijft rustig en voorspelbaar af. De exploitatiekosten zijn laag, dus doorrijden is financieel nauwelijks een nadeel. De auto heeft een breed koperspubliek van starters en senioren. Wil je verkopen, zorg dan voor een frisse presentatie — in dit prijssegment telt de eerste indruk buitenproportioneel mee. Bij de e-Up geldt: hoe langer je wacht, hoe meer nieuwere stads-EV's de prijs drukken.
Veelgestelde vragen

Veelgestelde vragen over de Volkswagen Up!

Wat kost een tweedehands Volkswagen Up!?

Op basis van 3167+ geanalyseerde advertenties kost een tweedehands Volkswagen Up! gemiddeld € 7.250 (mediaan: 10 jaar oud, 115.000 km). De prijzen variëren van circa € 4.000 voor oudere exemplaren met hogere kilometerstanden tot € 12.497 voor recente modellen met weinig kilometers.

Hoeveel schrijft een Volkswagen Up! af per jaar?

Een tweedehands Volkswagen Up! schrijft gemiddeld 6.3% per jaar af. Dat is 1.0 procentpunt meer dan vergelijkbare auto's in dezelfde prijsklasse (gemiddeld 5.3%). De afschrijving is doorgaans het sterkst in de eerste jaren na aanschaf en vlakt daarna af.

Is een Volkswagen Up! met 100.000 km een goede koop?

Uit analyse van de kilometergebonden waardedaling van de Volkswagen Up!: de duurste kilometers zitten tussen 200.000+ km (€ 865 per 25.000 km). De goedkoopste kilometers zitten tussen 125.000–150.000 km (€ 487 per 25.000 km). Een Volkswagen Up! met 100.000 km zit daarmee in het bereik waar de waardedaling per kilometer relatief laag is. De Up is een van de eenvoudigste auto's op de markt — en dat is bij 100.000 km een voordeel. De 1.0 MPI motor is ongecompliceerd en zeer betrouwbaar. Er zijn nauwelijks bekende problemen bij deze kilometerstand. Controleer de staat van koppeling en remmen, vooral als de auto veel in de stad heeft gereden.

Welke uitvoering van de Volkswagen Up! is de beste koop tweedehands?

De High Up is de enige zinvolle keuze: airconditioning en parkeersensoren achter maken het dagelijks rijden merkbaar aangenamer. Een benzine-Up van drie tot vijf jaar oud biedt de laagste totale eigendomskosten in het segment. Bij de e-Up: kies de 2020-versie met grotere accu als actieradius voor jou telt.

Wat is mijn Volkswagen Up! waard?

De waarde van je Volkswagen Up! hangt af van bouwjaar, kilometerstand en uitvoering. Vroemie berekent de actuele marktwaarde op basis van 3167+ vergelijkbare advertenties. Voer je kenteken in voor een gratis taxatie.

Gratis taxatie →

Wil je je Volkswagen Up! verkopen?

Voer je kenteken in en ontdek binnen seconden wat je tweedehands Volkswagen Up! waard is op de huidige markt.

Gratis taxatie

Tweedehands Volkswagen Up! kopen onder de marktprijs?

Vroemie monitort 24/7 alle occasion advertenties en stuurt je een melding zodra er een Volkswagen Up! fors onder de marktprijs verschijnt.

Start je zoekopdracht

Vergelijk ook

Fiat 500
4541+ advertenties
Peugeot 108
1915+ advertenties
Opel Insignia
802+ advertenties
Ford Fiësta
5155+ advertenties