Gratis taxatie Inzicht Over Mijn Vroemie

Elektrisch of benzine tweedehands — wat is écht goedkoper?

De meeste TCO-vergelijkingen schatten de afschrijving. Vroemie berekent het op basis van 157.906 geanalyseerde occasions. Conclusie: een tweedehands elektrische auto is goedkoper dan benzine vanaf 19.200 km per jaar — maar de afschrijving is 12% hoger dan bij benzine.

Door Sietse Boersma CFA · 9 mei 2026 · Prijzen per mei 2026

157.906 Auto's geanalyseerd
19.293 Waarvan elektrisch
19.200 km Break-even EV vs. benzine
(met thuislader)

Inhoud

  1. De grootste kostenpost die iedereen vergeet
  2. Hoe snel schrijft een EV af vs. benzine?
  3. Zelfde auto, andere aandrijving
  4. TCO over 3 jaar: de complete rekening
  5. Vanaf hoeveel kilometer is elektrisch goedkoper?
  6. Waarom EV-afschrijving hoog is
  7. De verborgen voordelen van elektrisch
  8. Populairste tweedehands EV's
  9. Zo bereken je de TCO van jouw auto
  10. Veelgestelde vragen

De grootste kostenpost die iedereen vergeet

Vraag iemand wat een auto kost, en het antwoord is bijna altijd: brandstof. Of verzekering. Maar de werkelijke kostenpost die het verschil maakt, is afschrijving. Bij een gemiddelde tweedehands auto is afschrijving goed voor 40 tot 60 procent van de totale kosten — meer dan brandstof, verzekering en onderhoud bij elkaar opgeteld.

Dit is precies waar de meeste TCO-vergelijkingen tekortschieten. Ze werken met vuistregels of schattingen voor afschrijving, terwijl het de grootste variabele is in de hele berekening. Vroemie heeft een unieke positie: het platform analyseert dagelijks duizenden advertenties op Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack, inclusief de officiële catalogusprijs via de RDW. Daardoor kan Vroemie de werkelijke afschrijving berekenen — niet schatten, maar meten.

Waar gaat je geld heen?

TCO-verdeling over 3 jaar bij 15.000 km/jaar — benzine vs. elektrisch

Benzine

Benzine €24.682/3jr

Elektrisch

Elektrisch €26.211/3jr
Afschrijving Brandstof Belasting Onderhoud Verzekering
Afschrijving is met gemiddeld €3.405 (benzine) tot €6.037 (elektrisch) per jaar de grootste kostenpost bij tweedehands autobezit — groter dan brandstof, verzekering en onderhoud samen. Deze cijfers zijn gebaseerd op 157.906 geanalyseerde occasions in Nederland.

Hoe snel schrijft een EV af vs. benzine?

De snelheid waarmee een auto in waarde daalt verschilt sterk per brandstoftype. Een elektrische auto schrijft gemiddeld sneller af dan benzine, maar de nuance zit in de details.

Gemiddelde afschrijving per jaar (%)

Tweedehands auto's bouwjaar 2018–2024, alle merken en modellen
Benzine 8.4% (90.376 auto's) Diesel 9.5% (2.907 auto's) Hybride 10.2% (36.374 auto's) Elektrisch 11.9% (19.293 auto's)

Een tweedehands benzineauto schrijft gemiddeld 8.4% per jaar af van de oorspronkelijke nieuwprijs. Bij een gemiddelde catalogusprijs van €38.516 komt dat neer op circa €3.405 per jaar. Dat is relatief voorspelbaar en stabiel.

Een tweedehands elektrische auto schrijft gemiddeld 11.9% per jaar af. Maar doordat de gemiddelde nieuwprijs van een EV hoger ligt (€52.725), is het absolute bedrag aanzienlijk groter: €6.037 per jaar. Dat is het verschil dat veel TCO-vergelijkingen onderschatten.

Een dieselauto schrijft 9.5% per jaar af. Diesel is niet opgenomen in de TCO-vergelijking hieronder: het tweedehands dieselaanbod in de gangbare prijsklassen is beperkt en sterk vertekend naar premium-merken (BMW, Mercedes, Audi), waardoor de gemiddelden niet representatief zijn.

Voor een diepere analyse van afschrijving per merk en model, zie het onderzoek naar prijsverschillen bij tweedehands auto's.

Zelfde auto, andere aandrijving

De eerlijkste vergelijking is een auto die in meerdere brandstofvarianten bestaat, of twee modellen uit hetzelfde segment die direct concurreren. Zo vergelijk je appels met appels — alleen de aandrijflijn verschilt.

Hieronder de modellen waarvoor Vroemie genoeg data heeft voor een betrouwbare vergelijking. De TCO is berekend over 3 jaar bij 15.000 km/jaar met thuislader.

Volkswagen ID.3 vs. Golf — elektrisch vs. benzine

De ID.3 is de elektrische opvolger van de e-Golf en concurreert qua formaat en prijs met de Golf 8.
ID.3 (elektrisch)
Gem. vraagprijs€16.862
Gem. nieuwprijs€41.897
Afschrijving/jaar10.8%
Gem. km-stand96.218 km
TCO 3 jaar (15k km)€21.674
Per maand€602
Bekijk taxatie ID.3 →
Golf (benzine)
Gem. vraagprijs€26.886
Gem. nieuwprijs€46.841
Afschrijving/jaar9.8%
Gem. km-stand85.271 km
TCO 3 jaar (15k km)€28.239
Per maand€784
Bekijk taxatie Golf →
⚡ Elektrisch is €182 per maand goedkoper (bij 15.000 km/jaar, 1170 ID.3's en 1611 Golfs geanalyseerd)

Peugeot 208

benzine (1740 auto's) vs. elektrisch (679 auto's)
Benzine
Gem. vraagprijs€14.385
Gem. nieuwprijs€24.869
Afschrijving/jaar9.9%
TCO 3 jaar (15k km)€21.854
Per maand€607
Bekijk taxatie →
Elektrisch
Gem. vraagprijs€16.369
Gem. nieuwprijs€35.558
Afschrijving/jaar13.6%
TCO 3 jaar (15k km)€22.607
Per maand€628
Bekijk taxatie →
⛽ Benzine is €21 per maand goedkoper (bij 15.000 km/jaar)

Peugeot 2008

benzine (1272 auto's) vs. elektrisch (605 auto's)
Benzine
Gem. vraagprijs€17.213
Gem. nieuwprijs€32.253
Afschrijving/jaar10.9%
TCO 3 jaar (15k km)€25.014
Per maand€695
Bekijk taxatie →
Elektrisch
Gem. vraagprijs€17.807
Gem. nieuwprijs€41.455
Afschrijving/jaar13.4%
TCO 3 jaar (15k km)€24.765
Per maand€688
Bekijk taxatie →
⚡ Elektrisch is €7 per maand goedkoper (bij 15.000 km/jaar)

Opel Corsa

benzine (1508 auto's) vs. elektrisch (298 auto's)
Benzine
Gem. vraagprijs€13.545
Gem. nieuwprijs€23.669
Afschrijving/jaar10.0%
TCO 3 jaar (15k km)€21.568
Per maand€599
Bekijk taxatie →
Elektrisch
Gem. vraagprijs€14.289
Gem. nieuwprijs€34.019
Afschrijving/jaar12.9%
TCO 3 jaar (15k km)€21.265
Per maand€591
Bekijk taxatie →
⚡ Elektrisch is €8 per maand goedkoper (bij 15.000 km/jaar)

TCO over 3 jaar: de complete rekening

Hoeveel kost een tweedehands auto werkelijk? Hieronder drie scenario's: weinig rijden (10.000 km/jaar), gemiddeld (15.000 km/jaar) en veel rijden (25.000 km/jaar). De afschrijving is gebaseerd op Vroemie's marktdata. De overige kosten (brandstof, wegenbelasting, onderhoud, verzekering) zijn marktgemiddelden — schattingen, geen exacte individuele cijfers. Dat onderscheid is belangrijk.

Weinig rijder — 10.000 km/jaar

Stadsverkeer, thuislader

€22.110 Benzine €614/mnd €25.451 Elektrisch €707/mnd €27.201 Hybride €756/mnd Afschrijving Brandstof Belasting Onderhoud Verzekering
BenzineElektrischHybride
Afschrijving€10.215€18.111€16.476
Brandstof/laden€5.145€1.520€3.675
Wegenbelasting€2.100€1.470€2.100
Onderhoud€1.950€1.200€2.100
Verzekering€2.700€3.150€2.850
Totaal 3 jaar€22.110€25.451€27.201
Per maand€614€707€756

Gemiddeld — 15.000 km/jaar

Woon-werkverkeer

€24.682 Benzine €686/mnd €26.211 Elektrisch €728/mnd €29.038 Hybride €807/mnd Afschrijving Brandstof Belasting Onderhoud Verzekering
BenzineElektrischHybride
Afschrijving€10.215€18.111€16.476
Brandstof/laden€7.718€2.280€5.513
Wegenbelasting€2.100€1.470€2.100
Onderhoud€1.950€1.200€2.100
Verzekering€2.700€3.150€2.850
Totaal 3 jaar€24.682€26.211€29.038
Per maand€686€728€807

Veel rijder — 25.000 km/jaar

Zakelijk / snelweg

€29.828 Benzine €829/mnd €27.730 Elektrisch €770/mnd €32.714 Hybride €909/mnd Afschrijving Brandstof Belasting Onderhoud Verzekering
BenzineElektrischHybride
Afschrijving€10.215€18.111€16.476
Brandstof/laden€12.862€3.800€9.188
Wegenbelasting€2.100€1.470€2.100
Onderhoud€1.950€1.200€2.100
Verzekering€2.700€3.150€2.850
Totaal 3 jaar€29.828€27.730€32.714
Per maand€829€770€909
Bij 15.000 km per jaar kost een tweedehands elektrische auto gemiddeld €728 per maand aan totale kosten, tegenover €686 voor benzine — een verschil van €42 per maand in het voordeel van benzine, gebaseerd op 157.906 geanalyseerde occasions in Nederland.

Vanaf hoeveel kilometer is elektrisch goedkoper?

De lagere energiekosten en wegenbelasting van een EV compenseren de hogere afschrijving — maar alleen als je genoeg rijdt. Het punt waarop de totale kosten van een EV onder die van benzine duiken, is het break-even punt.

Break-even: totale jaarkosten per brandstof

Jaarlijkse kosten (afschrijving + brandstof + belasting + onderhoud + verzekering) bij variabel aantal km/jaar
€6.187 €7.398 €8.608 €9.819 €11.030 €12.240 5k 10k 15k 20k 25k 30k 35k km/jaar €/jaar Benzine Elektrisch Break-even: 19.2k km
Een tweedehands elektrische auto wordt goedkoper dan benzine vanaf 19.200 kilometer per jaar, mits je thuis laadt. Met alleen publieke laders verschuift dat break-even punt naar 26.300 kilometer. Dit is berekend op basis van werkelijke afschrijvingsdata van 157.906 occasions.

Thuis laden is daarmee een cruciale factor. Het verschil in stroomprijs tussen thuis (€0.25/kWh) en publiek (€0.49/kWh) is zo groot dat het het break-even punt met duizenden kilometers verschuift. Wie geen thuislader heeft of kan plaatsen, moet aanzienlijk meer kilometers maken voordat een EV financieel voordeliger is.

Benieuwd hoe de afschrijving eruitziet voor een specifiek model? Voer je kenteken in op vroemie.nl/taxatie en zie direct de marktwaarde op basis van vergelijkbaar aanbod.

Waarom EV-afschrijving hoog is — en wanneer dat verandert

De hogere afschrijving van elektrische auto's heeft drie verklaringen die niets met de kwaliteit van de auto te maken hebben:

Dalende nieuwprijzen

Tesla verlaagde in 2023 en 2024 de prijzen van de Model 3 en Model Y met tien- tot twintigduizend euro. Andere merken volgden. Dat betekent dat een tweedehands EV uit 2021, gekocht voor €50.000 nieuw, nu moet concurreren met een nieuwe versie van hetzelfde model voor €38.000. Dat drukt de restwaarde van de occasion hard naar beneden.

Accuperceptie

Kopers van tweedehands EV's maken zich zorgen over de staat van de accu. Die zorg is deels onterecht — moderne EV-accu's gaan mee tot ver voorbij de tien jaar — maar de perceptie drukt wel de prijs. Vergelijk het met een dieselauto na het Volkswagen-schandaal: de techniek was niet slechter, maar het vertrouwen wel.

Leaseteruglopers

Een groot deel van de EV's in Nederland was oorspronkelijk geleaset. Wanneer die contracten aflopen, komen er in korte tijd veel exemplaren tegelijk op de markt. Dat overaanbod duwt de prijzen omlaag.

Het goede nieuws voor tweedehandskopers: de steilste afschrijving vindt plaats in de eerste drie jaar. Wie een EV koopt van twee tot vier jaar oud, koopt voorbij die steile curve en heeft relatief gezien minder waardevermindering te verwachten. De nieuwprijzen zijn bovendien aan het stabiliseren, wat de restwaarde van bestaande EV's ondersteunt. Controleer de actuele restwaarde van een specifieke EV via de gratis taxatie van Vroemie.

De verborgen voordelen van elektrisch

Wegenbelasting

Elektrische auto's waren in Nederland volledig vrijgesteld van wegenbelasting tot en met 2024. In 2025 betaalden EV-eigenaren 70% van het reguliere tarief (30% korting). Sinds 2026 is de korting verlaagd naar 30%, wat betekent dat je als EV-rijder 70% van het benzine-tarief betaalt. Voor een gemiddelde auto (~1.400 kg) komt dat neer op circa €490 per jaar, tegenover €700 voor benzine en €1200 voor diesel (inclusief brandstof- en fijnstoftoeslag plus provinciale opcenten).

Diesel: de duurste optie qua belasting

Dieselauto's betalen verreweg de meeste wegenbelasting. Bovenop het standaard MRB-tarief komen een brandstoftoeslag en een fijnstoftoeslag. Met provinciale opcenten erbij betaal je al snel €500 tot €700 per jaar méér dan voor benzine. Dat maakt diesel als tweedehands aankoop financieel minder aantrekkelijk dan de lagere literprijs doet vermoeden.

SEPP-subsidie: niet meer beschikbaar

De SEPP-subsidie voor tweedehands elektrische auto's (€2.000) is definitief gesloten (bron: RVO). Wel wordt er in Q4 2026 een nieuwe inruilregeling verwacht, gericht op lage en middeninkomens die een oude fossiele auto inruilen voor een tweedehands EV. Budget is beperkt. Houd rvo.nl in de gaten voor de exacte voorwaarden.

Een tweedehands elektrische auto bespaart gemiddeld €210 per jaar aan wegenbelasting ten opzichte van benzine. Het verschil met diesel is nog groter: een dieselrijder betaalt tot €710 per jaar meer aan motorrijtuigenbelasting.

De populairste tweedehands EV's — en wat ze kosten

Welke elektrische auto's zijn het populairst op de tweedehandsmarkt? En hoe snel schrijven ze af? Hieronder de meest verhandelde modellen uit de Vroemie-database, met gemiddelde vraagprijs, nieuwprijs en afschrijving.

Zie ook de koopgids voor de beste elektrische occasion onder €20.000.

Top tweedehands EV's in Nederland

Bouwjaar 2019–2024, gesorteerd op aantal advertenties
ModelGem. prijsNieuwprijsAfs./jaarGem. kmAantal
Tesla Model 3 €21.114 €55.194 10.3% 117.233 km 1530
Volkswagen ID.3 €16.824 €41.904 10.8% 96.520 km 1147
Kia Niro €21.788 €44.252 11.1% 85.076 km 928
Audi e-tron €28.851 €83.699 11.5% 100.102 km 915
Polestar 2 €23.860 €57.896 12.2% 104.237 km 713
Peugeot 208 €16.369 €35.558 13.6% 64.386 km 679
Volvo XC40 €27.392 €57.068 11.0% 94.113 km 668
Hyundai Kona €17.076 €43.373 10.8% 90.903 km 643
Škoda Enyaq €24.729 €50.703 11.8% 103.442 km 606
Peugeot 2008 €17.807 €41.455 13.4% 65.147 km 605

Zo bereken je de TCO van jouw auto

De cijfers in dit artikel zijn gemiddelden. Jouw werkelijke kosten hangen af van het specifieke model, de uitvoering, hoeveel je rijdt, en of je thuis kunt laden. Zo bereken je het zelf:

Stap 1: Ken je afschrijving

De belangrijkste variabele. Zoek de catalogusprijs op (via de RDW of Vroemie's gratis taxatie) en vergelijk die met de huidige marktwaarde. Het verschil gedeeld door de leeftijd geeft je de gemiddelde afschrijving per jaar.

Stap 2: Reken je energiekosten uit

Benzine: (km per jaar ÷ 100) × verbruik in liters × €2.45. Elektrisch: (km per jaar ÷ 100) × verbruik in kWh × je stroomprijs.

Stap 3: Tel de vaste lasten op

Wegenbelasting, verzekering en onderhoud. Deze zijn relatief voorspelbaar. Check je exacte wegenbelasting op belastingdienst.nl.

Stap 4: Optellen

TCO per jaar = afschrijving + energiekosten + wegenbelasting + onderhoud + verzekering. Deel door 12 voor je maandkosten.

Of laat Vroemie het berekenen

Voer je kenteken in en krijg direct inzicht in de marktwaarde, afschrijving en vergelijkbare auto's.

Gratis taxatie →

Veelgestelde vragen over elektrisch vs. benzine

Is een tweedehands elektrische auto goedkoper dan benzine?

Dat hangt af van hoeveel je rijdt. Bij 15.000 km per jaar kost een tweedehands EV gemiddeld €728 per maand aan totale kosten, tegenover €686 voor benzine. Elektrisch wordt goedkoper dan benzine vanaf circa 19.200 km per jaar, mits je thuis laadt.

Hoeveel kost een tweedehands elektrische auto per maand?

De totale maandkosten (afschrijving, laden, belasting, onderhoud, verzekering) bedragen gemiddeld €728 bij 15.000 km per jaar. Bij minder rijden (10.000 km) daalt dat naar €707. Zie de volledige TCO-berekening.

Wat is het break-even punt elektrisch vs. benzine?

Een tweedehands EV wordt goedkoper dan benzine vanaf circa 19.200 km per jaar met een thuislader. Met alleen publiek laden verschuift dat naar circa 26.300 km. Dit is gebaseerd op 157.906 geanalyseerde occasions. Bekijk de afschrijving van een specifiek model via vroemie.nl/taxatie.

Schrijft een elektrische auto sneller af dan benzine?

Ja. Een tweedehands EV schrijft gemiddeld 11.9% per jaar af tegenover 8.4% voor benzine. In euro's: €6.037 versus €3.405 per jaar. Zie de afschrijvingsanalyse, of check de afschrijving van jouw auto op vroemie.nl/taxatie.

Hoeveel bespaar je op wegenbelasting met een EV?

In 2026 betaal je voor een EV 70% van het reguliere tarief (30% korting). Dat scheelt circa €210 per jaar ten opzichte van benzine. Voor diesel is het verschil nog groter.

Is een tweedehands hybride goedkoper dan benzine?

Een full hybrid bespaart 20-30% op brandstof, maar de aanschaf en afschrijving liggen hoger. Bij 15.000 km/jaar kost een hybride €807/maand, tegenover €686 voor benzine. Het verschil is klein.

Hoeveel kost het laden van een elektrische auto thuis?

Bij 17 kWh/100 km en €0.25/kWh kost thuisladen circa €63 per maand bij 15.000 km/jaar. Publiek laden is ruwweg het dubbele. Snelladen (Fastned, Ionity) kost €0.75/kWh.

Wat zijn de totale kosten van een tweedehands auto per maand?

Bij 15.000 km/jaar: benzine €686/mnd, elektrisch €728/mnd, diesel €944/mnd, hybride €807/mnd. Afschrijving is met 40-60% de grootste component.

Populaire taxaties

Bekijk de actuele marktwaarde van deze populaire modellen:

Benieuwd wat jouw auto waard is?

Vroemie berekent de marktwaarde op basis van duizenden vergelijkbare advertenties. Voer je kenteken in voor een gratis taxatie.

Gratis taxatie →

Verantwoording

Over Vroemie — Vroemie is een onafhankelijk platform dat dagelijks duizenden tweedehands auto-advertenties op Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack analyseert. Door de vraagprijs te vergelijken met de officiële RDW-catalogusprijs en vergelijkbaar aanbod, berekent Vroemie de werkelijke marktwaarde van occasions in Nederland.

Afschrijvingsdata is berekend op basis van 157.906 advertenties, bouwjaar 2018–2024. Per auto is de officiële catalogusprijs via de RDW vergeleken met de actuele vraagprijs. Dit betreft werkelijke marktdata, geen schattingen.

Energieprijzen (benzine €2.45/l, diesel €2.20/l, stroom thuis €0.25/kWh) zijn realistisch gewogen pompgemiddelden per mei 2026. Adviesprijzen liggen hoger (benzine €2,65, diesel €2,59). Bronnen: UnitedConsumers, brandstof-zoeker.nl, Milieu Centraal.

Onderhoud en verzekering zijn schattingen op basis van marktgemiddelden (bronnen: ANWB, AutoScout24, Independer, Pricewise). Individuele kosten kunnen sterk afwijken afhankelijk van merk, model, regio en rijgedrag.

Wegenbelasting is gebaseerd op het MRB-tarief 2026 voor een auto van circa 1.400 kg, inclusief gemiddelde provinciale opcenten (bronnen: Belastingdienst, Ondernemersplein). EV-korting 2026: 30% (je betaalt 70% van het benzine-tarief). Provinciale opcenten variëren van 63% tot 106%; de gehanteerde tarieven zijn indicatief.

Peildatum: mei 2026.