Afschrijving tweedehands auto — Hoeveel verliest jouw auto per jaar?
De gemiddelde tweedehands auto in Nederland verliest 8,5% van zijn nieuwwaarde per jaar. Maar de verschillen zijn groot: Peugeot schrijft 9,7% af, Suzuki slechts 5,2%.
Door Sietse Boersma CFA · 9 mei 2026 · Op basis van 210.642 advertenties
210.642Geanalyseerde advertenties
20Merken vergeleken
8,5%Mediaan afschrijving per jaar
Afschrijving is de grootste kostenpost van autorijden — groter dan brandstof, verzekering of onderhoud. Toch weten de meeste kopers niet hoeveel hun auto per jaar in waarde daalt. Dat maakt het lastig om te beoordelen of je een goede deal doet, of juist te veel betaalt.
Vroemie analyseerde 210.642 tweedehands auto-advertenties op Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack, verrijkt met officiële catalogusprijzen van de RDW. Het resultaat: een compleet overzicht van de afschrijving per merk, model, brandstoftype, prijssegment en kilometerstand.
De verschillen tussen merken zijn aanzienlijk. Tussen het zuinigste merk (Suzuki, 5,2% per jaar) en het snelst afschrijvende merk in deze analyse (Opel, 9,0% per jaar) zit bijna een factor twee. Op een auto met een nieuwprijs van €30.000 is dat het verschil tussen €1.560 en €2.700 waardeverlies per jaar. Het merk dat je koopt, bepaalt voor een groot deel hoeveel je kwijtraakt.
Gemiddelde jaarlijkse afschrijving per merk · bouwjaar 2015–2024 · gesorteerd van laag naar hoog
Japanse merken: het sterkste waardebehoud
Japanse merken domineren de top van het waardebehoud. Een Suzuki verliest gemiddeld 5,2% van zijn nieuwwaarde per jaar, gebaseerd op 2.813 advertenties. Een Toyota verliest 6,3% (10.455 advertenties) en een Mazda 7,1% (3.810 advertenties). Die consistentie is geen toeval: lage nieuwprijzen en een sterke reputatie voor betrouwbaarheid houden de vraag op de occasionmarkt hoog.
Maar deze percentages zijn gemiddelden over alle modellen en bouwjaren. Een Toyota Yaris uit 2020 met 40.000 km schrijft heel anders af dan een Land Cruiser uit 2016 met 180.000 km. Wil je weten wat jouw auto waard is? Op vroemie.nl/taxatie voer je je kenteken in en berekent Vroemie de marktwaarde op basis van vergelijkbare auto's die nu te koop staan.
Koreaanse en Italiaanse merken: scherp geprijsd, sterk waardebehoud
Een Kia verliest 7,5% per jaar (11.034 advertenties) en een Fiat eveneens 7,5% (4.274 advertenties). Een Hyundai komt uit op 8,3% (5.434 advertenties). Bij Kia speelt de fabrieksgarantie van zeven jaar een rol: kopers durven een tweedehands Kia eerder aan als de garantie nog loopt. Fiat profiteert van de lage instapprijs — een 500 of Panda is nieuw al goedkoop, waardoor het restbedrag op de occasionmarkt relatief stabiel blijft.
Het middensegment is opvallend uniform. Een SEAT verliest 7,6% per jaar (5.706 advertenties), een Volkswagen 7,9% (25.899 advertenties) en een Škoda 8,4% (6.705 advertenties). Alle drie zijn onderdeel van hetzelfde concern, en ondanks grote prijsverschillen bij de dealer schrijven ze bijna identiek af. Wie een Škoda koopt in plaats van een Volkswagen bespaart bij aanschaf, maar verliest procentueel vergelijkbaar.
Het marktgemiddelde: 8–9% per jaar
Een MINI verliest 8,1% per jaar (4.309 advertenties), een Mercedes-Benz 8,5% (13.781 advertenties), een Renault 8,5% (12.678 advertenties) en een Nissan 8,6% (4.496 advertenties). Deze merken schommelen rond het marktgemiddelde van 8,5%. Toch is het beeld per model wisselend: een Renault Clio schrijft heel anders af dan een Renault Captur, en een Mercedes A-Klasse anders dan een E-Klasse.
Snellere afschrijvers: Audi, Opel en Peugeot
Een Audi verliest 9,0% per jaar (13.588 advertenties) en een Opel eveneens 9,0% (11.034 advertenties). Peugeot schrijft met 9,7% per jaar het snelst af van de grote merken in dit onderzoek. Bij premium merken als Audi vertaalt een vergelijkbaar percentage zich in fors hogere absolute bedragen: 9% op een Audi A4 van €55.000 is bijna €5.000 per jaar. Bij Peugeot drukt merkperceptie de occasionprijzen — de auto's zijn technisch niet slechter, maar de markt prijst ze lager. Voor kopers is dat juist een kans: je krijgt relatief veel auto voor je geld.
Afschrijving per brandstoftype
Gemiddelde jaarlijkse afschrijving per brandstoftype · bouwjaar 2015–2024
Benzineauto's schrijven het langzaamst af: gemiddeld 7,6% per jaar, gebaseerd op 132.932 advertenties. Diesel volgt met 8,3%, LPG met 8,8%, hybride met 9,8% en elektrisch met 11,7% (19.923 advertenties). Het verschil tussen benzine en elektrisch is 4,1 procentpunt — op een auto van €40.000 is dat ruim €1.600 extra waardeverlies per jaar.
De hoge afschrijving van elektrische auto's heeft drie oorzaken. Ten eerste dalen nieuwprijzen van EV's snel door concurrentie uit China en dalende accuprijzen — waardoor occasions direct minder waard worden. Ten tweede overspoelen leaseterugkopers de markt: duizenden zakelijke EV's uit 2021–2022 komen nu als occasion beschikbaar. En ten derde speelt de perceptie van accudegradatie een rol, ook al is de feitelijke degradatie bij de meeste merken beperkt.
Hybride auto's (9,8%) schrijven verrassend snel af — sneller dan diesel (8,3%). Dat komt deels door de hoge nieuwprijzen van plug-in hybrides, die na afloop van de zakelijke bijtellingskorting scherp in waarde dalen op de occasionmarkt. LPG (8,8%) zit daar tussenin, gedrukt door een kleiner koperspubliek en het beeld van een verouderd brandstofalternatief.
Dieselauto's laten een genuanceerd patroon zien: nieuwere diesels (na 2019) behouden hun waarde beter dan oudere modellen, mede door schonere motoren en dalend aanbod. Voor kopers kan een tweedehands diesel daardoor een verrassend goede deal zijn.
Maar ook binnen elk brandstoftype verschilt de afschrijving sterk per merk en model. Een Kia Niro Hybrid schrijft heel anders af dan een Volvo XC60 PHEV. Op vroemie.nl/taxatie berekent Vroemie de marktwaarde van jouw specifieke auto, ongeacht brandstoftype.
Top 10: modellen die het best hun waarde behouden
Welke specifieke modellen houden het best hun waarde? Vroemie analyseerde alle modellen met minimaal 100 advertenties (bouwjaar 2018–2023) en rangschikte ze op gemiddelde jaarlijkse afschrijving.
De top wordt gedomineerd door compacte, betaalbare auto's. De Suzuki Ignis voert de lijst aan met slechts 3,4% afschrijving per jaar (397 advertenties), gevolgd door de Toyota Aygo met 4,6% (950 advertenties), de Suzuki Swift met 4,9% (527 advertenties), de Toyota Yaris met 5,0% (1.665 advertenties), de Opel Karl met 5,1% (491 advertenties) en de Kia Picanto met 5,1% (1.823 advertenties). Het patroon is helder: auto's met een lage nieuwprijs en een brede doelgroep behouden relatief het meeste van hun waarde.
Tussen de budgetauto's staat een opvallende uitschieter: de Porsche 911, op plek zeven met slechts 5,2% afschrijving per jaar (106 advertenties). Een auto die nieuw meer dan €150.000 kost verliest procentueel minder dan een Volkswagen Polo. De verklaring: exclusiviteit. Het aanbod is beperkt, de vraag stabiel, en het kooppubliek koopt niet op prijs maar op passie. Voor de occasionkoper betekent dit: een tweedehands 911 is duur in aanschaf, maar de afschrijving is verrassend laag.
De onderste plekken gaan naar de Mazda CX-3 (5,5%, 262 advertenties), Toyota Aygo X (5,5%, 516 advertenties) en Hyundai i10 (5,6%, 670 advertenties). Stuk voor stuk auto's die nieuw onder de €25.000 kosten en tweedehands een breed koperspubliek aanspreken.
Aan de andere kant van het spectrum staan modellen die snel in waarde dalen. Een hoge afschrijving is niet per se slecht nieuws voor de koper — het betekent juist dat je relatief veel auto voor je geld krijgt als occasion. Wie een auto koopt die al snel is afgeschreven, betaalt minder voor dezelfde auto.
Het valt direct op: negen van de tien snelste afschrijvers zijn elektrisch of plug-in hybride. De Citroën e-C4 voert de lijst aan met 15,0% afschrijving per jaar (211 advertenties), gevolgd door de MG MG4 (13,4%, 122 advertenties), de Dacia Spring (13,1%, 125 advertenties) en de BMW i4 (13,1%, 180 advertenties). Verderop in de top tien: de Audi Q4 e-tron (12,5%, 398 advertenties), Lynk & Co 01 (12,4%, 1.366 advertenties), Mazda CX-60 (12,2%, 125 advertenties), Polestar 2 (12,2%, 711 advertenties), Volvo C40 (12,0%, 105 advertenties) en Cupra Born (11,9%, 227 advertenties).
Dat de EV-markt deze lijst domineert is geen toeval. De markt wordt gedrukt door drie factoren tegelijk. Nieuwprijzen dalen snel door concurrentie uit China en dalende accuprijzen — waardoor occasions direct minder waard worden. Daarnaast overspoelen leaseterugkopers de markt: duizenden zakelijke EV's uit 2021–2022 komen nu als occasion beschikbaar. En bij kopers speelt de perceptie van accudegradatie mee, ook al is de feitelijke slijtage bij de meeste merken beperkt.
De Mazda CX-60 is de enige niet-elektrische auto in de top tien. Dit relatief nieuwe model (pas sinds 2022 op de markt) kampt met hoge nieuwprijzen die de markt snel corrigeert zodra de eerste occasions verschijnen.
Voor de koper is de keerzijde van snelle afschrijving een voordeel: wie nu een tweedehands EV koopt, betaalt fors minder dan de eerste eigenaar. De vraag is alleen: hoe ver daalt de prijs nog? Op vroemie.nl/taxatie berekent Vroemie de actuele marktwaarde, zodat je weet of je een goede deal doet.
Duurdere auto's: snellere afschrijving?
Intuïtief verwacht je dat duurdere auto's sneller afschrijven in absolute euro's. Maar geldt dat ook procentueel? De data bevestigt dat beeld: boven de €40.000 nieuwprijs klimt de afschrijving richting 10% per jaar.
Gemiddelde jaarlijkse afschrijving per nieuwprijssegment · bouwjaar 2015–2024
Auto's met een nieuwprijs onder €25.000 schrijven gemiddeld 6,2% per jaar af (46.681 advertenties). In het segment €25.000–€40.000 is dat 8,5%, bij €40.000–€60.000 stijgt het naar 9,7%, bij €60.000–€90.000 naar 10,0% en boven €90.000 is het 9,8% (20.814 advertenties). Boven de €40.000 convergeren de percentages richting 10% — de nieuwprijs maakt dan weinig verschil meer voor het afschrijvingstempo. Binnen het absolute topsegment zijn er wel individuele uitzonderingen: exclusieve modellen als de Porsche 911 behouden hun waarde beter dan het segmentgemiddelde, maar dat zijn te weinig auto's om het totaalbeeld te kantelen.
In absolute euro's is het verschil tussen de segmenten fors: 10% afschrijving op een auto van €80.000 is €8.000 per jaar; 6% op een auto van €20.000 is €1.200. Wie de totale eigendomskosten wil minimaliseren, koopt een auto met een lage nieuwprijs die zijn waarde goed behoudt.
Hoeveel waarde verlies je per 25.000 kilometer?
Naast leeftijd is de kilometerstand de belangrijkste factor in de restwaarde van een auto. Vroemie analyseerde de gemiddelde restwaarde als percentage van de nieuwprijs, per km-blok, voor auto's uit bouwjaar 2018–2023.
Gemiddelde restwaarde als % van de nieuwprijs · bouwjaar 2018–2023
Een auto met minder dan 25.000 kilometer op de teller is gemiddeld nog 67,0% van zijn nieuwwaarde waard. Bij 25.000–50.000 km daalt dat naar 62,7%, bij 50.000–75.000 km naar 58,4% en bij 75.000–100.000 km naar 53,8%. Na 100.000 tot 150.000 kilometer is de gemiddelde auto nog 47,8% van zijn oorspronkelijke nieuwwaarde waard, gebaseerd op 37.069 auto's uit bouwjaar 2018–2023. Boven de 150.000 km resteert gemiddeld 39,4%.
De eerste 25.000 kilometer zijn relatief het duurst: in dat traject daalt de restwaarde het sterkst. Tussen 25.000 en 75.000 km vlakt de curve af — elke extra 25.000 km kost ruwweg 4 procentpunt restwaarde. Wie een auto koopt met 50.000 kilometer op de teller, betaalt een flink lagere prijs maar heeft nog het grootste deel van de levensduur voor zich. Een auto koopt zich het best tussen de 50.000 en 75.000 km: de eerste klap van de afschrijving is geabsorbeerd, maar de auto is nog relatief jong.
Maar deze gemiddelden verhullen grote verschillen per merk en model. Een Toyota Yaris met 100.000 km behoudt een groter deel van zijn waarde dan een Citroën C4 met dezelfde kilometerstand. De afschrijving van jouw specifieke auto hangt af van merk, model, uitvoering en onderhoudsstaat. Op vroemie.nl/taxatie berekent Vroemie de marktwaarde op basis van vergelijkbare auto's die nu te koop staan.
Zo bereken je de afschrijving van jouw auto
De basisformule voor afschrijving is eenvoudig:
Afschrijving per jaar = (nieuwprijs − huidige waarde) ÷ leeftijd in jaren
Voorbeeld: een auto met een nieuwprijs van €30.000 die na 5 jaar €15.000 waard is, heeft een afschrijving van €3.000 per jaar — oftewel 10% van de nieuwprijs per jaar.
De formule zelf is altijd hetzelfde. Wat varieert is de huidige waarde — en die hangt af van merk, model, uitvoering, kilometerstand, brandstof, kleur en staat van onderhoud. Twee auto's met dezelfde nieuwprijs en leeftijd kunnen duizenden euro's in waarde verschillen, afhankelijk van die factoren. Een eenvoudige formule geeft daarom een indicatie, maar voor een nauwkeurige taxatie is een vergelijking met vergelijkbare auto's op de markt nodig.
Liever Vroemie laten rekenen? Op vroemie.nl/taxatie voer je je kenteken in en berekent Vroemie de marktwaarde op basis van vergelijkbare auto's die nu te koop staan — gratis.
Veelgestelde vragen over afschrijving
Hoeveel schrijft een auto af per jaar?
De gemiddelde tweedehands auto in Nederland verliest 8,5% van zijn nieuwwaarde per jaar, gebaseerd op 210.642 geanalyseerde advertenties op Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack. Dat percentage varieert van circa 5,2% (Suzuki) tot 9,7% (Peugeot). De werkelijke afschrijving van jouw auto hangt af van merk, model, bouwjaar, kilometerstand en uitvoering — op vroemie.nl/taxatie bereken je het voor jouw specifieke auto.
Welk automerk houdt het best zijn waarde?
Van de twintig onderzochte merken houdt Suzuki het best zijn waarde, met een gemiddelde afschrijving van 5,2% per jaar. Toyota volgt met 6,3% en Mazda met 7,1%. Het specifieke model met het hoogste waardebehoud is de Suzuki Ignis (3,4% per jaar). Maar binnen elk merk verschilt de afschrijving sterk per model en uitvoering.
Schrijft een elektrische auto sneller af?
Ja. Elektrische auto's schrijven gemiddeld 11,7% per jaar af, tegenover 7,6% voor benzineauto's en 8,3% voor diesel. De hogere afschrijving wordt verklaard door sneldalende nieuwprijzen, een overschot aan leaseterugkopers op de occasionmarkt en de perceptie van accudegradatie. Voor de koper betekent dit dat tweedehands EV's relatief goedkoop zijn — bereken op vroemie.nl/taxatie of je een goede deal doet.
Hoeveel is mijn auto minder waard na 100.000 km?
Na 100.000 tot 150.000 kilometer is de gemiddelde auto nog 47,8% van zijn oorspronkelijke nieuwwaarde waard. Bij 50.000 km is dat nog 58,4%, bij 75.000 km 53,8%. De eerste 25.000 kilometer zijn relatief het duurst; daarna vlakt het waardeverlies af. De exacte restwaarde verschilt sterk per merk en model.
Wat is de afschrijving van een Volkswagen Golf?
Een Volkswagen verliest gemiddeld 7,9% van zijn nieuwwaarde per jaar, gebaseerd op 25.899 advertenties. De afschrijving van jouw specifieke Golf hangt af van het bouwjaar, de uitvoering (TSI, TDI, GTE) en de kilometerstand. Bekijk de taxatiepagina van de Volkswagen Golf of voer je kenteken in op vroemie.nl/taxatie voor een persoonlijke taxatie.
Hoe bereken ik de restwaarde van mijn auto?
De basisformule is: (nieuwprijs − huidige waarde) ÷ leeftijd in jaren. Maar in de praktijk hangt de restwaarde af van meer factoren dan leeftijd alleen: merk, model, uitvoering, kilometerstand, brandstof en onderhoudsstaat. Voor een nauwkeurige taxatie die al deze factoren meeweegt, kun je je kenteken invoeren op vroemie.nl/taxatie — Vroemie vergelijkt je auto met vergelijkbare exemplaren die nu te koop staan.
Welke kleur auto schrijft het minst af?
Neutrale kleuren (wit, zwart, grijs) behouden over het algemeen hun waarde het best omdat ze de breedste doelgroep aanspreken. Opvallende kleuren (geel, oranje, groen) kunnen de doorverkoopwaarde drukken met 3–5%, maar het effect is kleiner dan dat van merk, bouwjaar of kilometerstand.
Is afschrijving de grootste kostenpost van een auto?
Ja. Bij de meeste auto's is afschrijving verantwoordelijk voor 40–60% van de totale eigendomskosten. Brandstof, verzekering, motorrijtuigenbelasting en onderhoud maken het resterende deel uit. Door een auto te kopen die zijn waarde goed behoudt — zoals een Suzuki, Toyota of Mazda — bespaar je structureel meer dan door op brandstof of onderhoud te letten.
Verantwoording
Dit artikel is gebaseerd op een analyse van 210.642 actieve tweedehands auto-advertenties op Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack. Elke advertentie is verrijkt met officiële RDW-gegevens: typegoedkeuring, catalogusprijs, bouwjaar en tellerstandregistraties.
De afschrijving is berekend als het verschil tussen de officiële catalogusprijs (nieuwprijs) en de huidige vraagprijs, gedeeld door de leeftijd van de auto. Alleen auto's met een vraagprijs boven €2.000 en een catalogusprijs boven €5.000 zijn meegenomen, om vervuiling door wrakken en foute data te voorkomen.
Vroemie (vroemie.nl) is een Nederlandse autotaxatie- en aankoopadviesservice die de occasionmarkt continu analyseert op basis van advertenties van Marktplaats, AutoScout24 en AutoTrack, verrijkt met officiële RDW-gegevens. Op vroemie.nl/taxatie kan iedereen gratis de marktwaarde van zijn auto berekenen op basis van vergelijkbare exemplaren die nu te koop staan.
Peildatum: 9 mei 2026.
Benieuwd naar de afschrijving van jouw auto?
Vroemie berekent de marktwaarde op basis van vergelijkbare auto's die nu te koop staan. Voer je kenteken in en ontvang een gratis taxatie.